Rengeteg fantasztikus könyv jelent meg 2019-ben – sorra jöttek a rég várt folytatások, a hatalmas hype övezte újdonságok, veterán szerzők eposzai és a mindenféle különleges hírverés nélkül felbukkanó lenyűgöző olvasmányok. Örömmel mondhatjuk, hogy nem csalódtunk azokban a regényekben, amelyek megjelenéséig remegve vágtuk a centit, és a kisebb-nagyobb kiadók igazi gyöngyszemekkel örvendeztettek meg minket – amelyek nagyját még mindig nem bírtuk elolvasni; még most is plafonig érő könyvtornyok várnak ránk az éjjeliszekrényen az ígéretesnek tűnő tavalyi kiadásokkal.
De azért sok 2019-ben megjelent könyvet elolvastunk – néhányról írtunk is korábban. Most pedig összeírtuk tavalyi kedvenceinket, tanakodtunk kicsit, és kiválogattuk 10+1 kedvencünket 2019 legjobb könyvei közül.
(Akadt olyan tétel, ahol kicsit csaltunk, de muszáj volt – a szerk.)
Ez volt szerintünk a 10+1 legjobb könyv 2019-ben:
Margaret Atwood: MaddAddam
Atwood eposzi disztópia-trilógiájának zárórésze egy apokalipszis után felépülő közösség első lépéseiről szól – miközben a titokzatos MaddAddam történetét is megismerjük. Az talán senkinek nem újdonság, hogy Atwood erős a valószerű disztópiákban, de A szolgálólány meséjével ellentétben egy fokkal reménytelibb jövőt mutat be ebben a finom fekete humorral átitatott háromrészes sorozatban, ahol a romlottságot ellensúlyozza az emberi jóság; azt üzeni az írónő, hogy bármennyire is elcsesztük a világot, még van kiút: ha összeszedjük magunkat és tudomásul vesszük a problémát, még újra tudjuk kezdeni.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Edith Eva Eger: A döntés
Jöjjön is az első csalás – A döntés eredetileg 2017-ben jelent meg, de most újra kiadták, és szerkesztőségünk több tagját is lenyűgözte az amerikai-magyar pszichológusnő inspiráló könyve.
Csáky Dóri ITT írt róla, Csorba Anita pedig így ajánlja a könyvet:
Csak sablonos dolgok jutnak eszembe, amikor próbálom összefoglalni, mit adott nekem ez a könyv.
Igazat állítok, ha azt mondom, Edith Eva Eger története inspirációt ad, és megmutatja, hogy legyünk bármilyen helyzetben, mindig érdemes küzdeni az álmainkért – de ez a kijelentés csak 1%-át adja át annak, amit a könyvtől kaptam.
Ha úgy fogalmazom meg, hogy A döntés egy izgalmas regény és egy elgondolkoztató pszichológiai könyv kombinációja, ismét igazat mondok, de még mindig csak 2%-nál járok.
Edith Eva Eger élete mindenkihez szól, aki hisz és aki nem hisz az álmaiban – az előbbit támogatja, az utóbbit inspirálja. Fantasztikus könyv.
Lehetetlen elmondani, mennyit kaptam tőle. Talán 3%-át sikerült átadnom az élménynek – ha kíváncsiak vagytok a maradék 97%-ra, olvassátok el. Megéri.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Eduardo Sacheri: Lúzerek éjszakája
Ha John Steinbeck dél-amerikai lenne, és heist-sztorit írna, ez lenne az eredmény. Sacheri története falubeli kisemberekről szól, akiket átvernek a nagykutyák – ők pedig meghunyászkodás helyett ökölbe szorítják a kezüket, és úgy döntenek, visszaveszik, ami az övék.
A Lúzerek éjszakája rendkívül emberi, szívet melengető történet a gyászról, a kapzsiságról és a mindent legyőző reményről és szeretetről – mindezt egy izgalmas és helyenként őrületesen vicces rablás krónikájába csomagolva.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
David Lagercrantz: A lány, aki kétszer élt
A skandináv krimik alapvetése Stieg Larsson Millenium-trilógiája, amelynek köszönhetően a húsgolyók, a Volvo, az ABBA és a stílusos bútorok mellett a tetovált lány története is svéd nemzeti kinccsé vált. Larsson sajnos korán elhunyt, és nem tudta befejezni Lisbeth Salander történetét – David Lagercrantzra várt a feladat, aki nem okozott csalódást, és egy ütős trilógiával zárta le a sebzett vadóc és a rettenthetetlen oknyomozó újságíró történetét.
Dóri ezt írta ajánlójában a könyvről:
Kicsit irigy vagyok azokra, akik még nem ismerkedtek meg a tetovált lánnyal(…) Hiszen (…) egy hosszú és nagyon izgalmas utazás áll előttük, intelligens történetmeséléssel, háromdimenziós karakterekkel, az ember kreálta rengeteg ocsmánysággal és fájdalommal – és a mindig jelen lévő isteni (vagy lisbeth-i) igazságszolgáltatással.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Stephen King: A kívülálló
Terry Maitlandet letartóztatják egy borzalmas gyilkosság gyanújával. A bizonyítékok egyértelműek, de valami nem stimmel – így indul Flint City lakóinak vérfagyasztó kálváriája. Stephen King már elmúlt hetvenéves, de ismét elemében van: a Mr. Mercedes-trilógia kvázi folytatásaként – amely az előzmények ismerete nélkül is bátran olvasható – újra utazásra hívja az olvasót az amerikai álom mételyének középpontjába.
Ha bírod a Mester klasszikus műveit, A kívülállót semmiképp ne hagyd ki – ha pedig olvasás helyett (vagy mellett) megnéznéd a kisvárosi horrort, az HBO képernyőre vitte a történetet egy remekül sikerült minisorozat formájában.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Blake Crouch: Hamis emlékek
Mi lenne, ha visszamehetnél az időben és megváltoztathatnád a múltat? A téma nem újkeletű, a megvalósítás azonban formabontó – őrült tempóval robogó technothrillerében Crouch az emlékezés és idő mikéntjét kutatja, miközben rengeteg érdekes morális dilemmát is felvet. Lenyűgöző ötletgarmadát sűrített be az író a 300 oldalas regénybe; a Hamis emlékek viszont annak ellenére sem válik zsúfolttá, hogy szinte minden harmadik oldalon találsz egy elgondolkodtató elméletet két eszelős hajsza között.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Ken Liu: Láthatatlan bolygók
Milyen a kínai sci-fi? Ken Liu novella-válogatása betekintést nyújt a távol-keleti tudományos-fantasztikum világába, és a könyvet elolvasva csak annyit tudsz mondani: kérek még.
Az írások stílusa sokszínű, tematikája pedig szerteágazó: akadnak a kötetben felemelő történetek (például Hszia Csia novellái) és letaglózó erejű, nyomasztó jövőképek is – ilyen a gyűjtés talán legerősebb írása, Ma Po-Jung A csend városa című rémisztő disztópiája (?), amelyben Orwell 1984-e előtt tiszteleg.
Igazi kincs ez a könyv, ott a helye a könyvespolcon Liu saját kispróza-gyűjteménye (A papírsereglet és más történetek) mellett.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Jo Nesbø: Kés
A hórihorgas alkoholista nyomozó kalandjai folytatódnak – Harry Hole visszatért. Nesbø – aki 2020. április 24-én újra ellátogat Budapestre – a skandináv krimisorozat tizenkettedik részében is képes igazi meglepetésekre. A Kés az utóbbi évek egyik legjobb krimije; az író most hanyagolja a sorozat legutóbbi részeiben elkövetett típushibákat – az eredmény pedig az egyik legütősebb (és legsötétebb) Harry Hole-történet.
Nesbø legfőbb erőssége, hogy az Agatha Christie-re jellemző csavaros whodunitot Dosztojevszkij mélylélekrajzával és Chandler noir-hangulatával vegyítve hoz létre egy egészen egyedi mixet, amelynek legfőbb szereplőjévé magát a norvég fővárost, Oslót teszi.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Don Winslow: A határ
A drog pokol. Winslow zseniális trilógiájában megmártózunk a kábítószert körülvevő mocsokban – elénk tárul a könyörtelen mexikói kartellek, a korrupt politikusok, a szenvedő menekültek és a kapualjakban túladagoló függők förtelmes világa. Az utolsó részben Winslow Art Keller DEA-ügynök kanosszajárásának végét mutatja be, így helyszín nagyrészt most már a szabadok földje és a bátrak otthona, az Egyesült Államok – hiszen a drogháború pénzcsapját az amerikaiak kezelik.
Könyörtelen látlelet egy háborúról, amit nem éri meg befejezni – csak erős idegzetűeknek ajánlott megrázó remekmű.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Pierce Brown: A sötétség kora
Pierce Brown második trilógiájának nyitórészét már tavalyi könyvajánlónkban is méltattuk, most azonban az írónak a szokásosnál jobban is megszaladt a keze: ennek eredménye ez a féltéglányi méretű (két kötetre bontott) 900-oldalas folytatás.
A sötétség kora gigászi vállalkozás – írói és olvasói részről egyaránt: a szövevényes történetet néha embert próbáló feladat követni; könnyű elveszni a rengeteg szál és név kusza hálójában, de megéri kitartani, mert a római hőseposzok és görög királydrámák inspirálta űroperát olvasni felér egy szédületes hullámvasutas száguldással, amelynek végén Brown felrobbantja alattunk a pályát.
Alig várjuk a befejező részt.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
+1: Szabó Magda: Az őz
Szabó Magda sajnos már több mint tizenkét éve köztünk, Az őz pedig 1959-ben jelent meg először – akkor mégis hogyan lehet az egyik legjobb könyv 2019-ben? Úgy, hogy ismét csaltunk kicsit: a POKET Zsebkönyvek névre hallgató kiváló sorozatban újra kiadták Encsy Eszter történetét, amely cseppet sem öregedett.
Az őz felkavar, elborzaszt, kifacsar és megríkat – nem véletlen, hogy maga az írónő is félt a gyilkosok és áldozatok regényétől.
Rendeld meg a könyvet IDE kattintva.
Szerinted melyik volt a legjobb könyv 2019-ben?
A képek forrása: Unsplash, Moly