Vannak otthoni típusú emberek: jellemzően introvertáltak, akik ugyan szeretik néha a társaságot, de a kedvenc kikapcsolódásuk, hogy egyedül vagy családjukkal filmeznek a kanapén összekucorodva és sokszor egy jó könyv/lemez társaságában tudnak igazán feltöltődni.
Talán te is ilyen vagy – akkor nem kell ecsetelnünk neked, mennyire jó dolog néha otthon lazítani. De ha kiráz a hideg a hosszas otthoni léttől, akkor sincs vész: ebben a cikkben segítünk, hogy ki tudd maxolni a négy fal közt töltött időt. Hiszen könnyen előfordulhat, hogy betegség vagy hasonló okok miatt otthon kell maradnod – mi lenne, ha nem szenvedésként, hanem kikapcsolódásként tudnád megélni?
Ehhez adunk néhány tippet, hogy mindig jól teljen az otthonlét.
A külső értékek
Rengeteget számít, hogy milyen otthonban élsz. Most a földrajzi elhelyezkedésen és a fizikai paramétereken nem igazán tudunk változtatni, de ahhoz, hogy jól érezd magad otthonodban, érdemes egy esztétikus és barátságos környezetet teremtened a stílusodnak megfelelően. A stílusod megtalálásához és otthonod berendezéséhez számos inspirációt találsz az oldalunkon IDE kattintva, de alapvetően az a lényeg, hogy próbálj meg kialakítani egy letisztult enteriőrt, amelyet a különféle részletekkel formálsz a saját képedre.
Kényelem a maximumon
Nyilvánvalóan nem fogod magad jól érezni, ha a Maslow-piramis alján található szükségleteid nem teljesülnek.
Legyen ételed (és konyhád, ahol elkészítheted), italod, meleg vized, és megfelelő fűtésed (ha belefér, érdemes padlófűtést választanod, mert kevés kellemesebb dolog van, mint mezítláb a fűtött padlón mászkálni – mi EZT a típust ajánljuk), kényelmes ágyad számodra ideális párnával és takaróval.
Ezek nélkül valószínűleg nem fogod magad komfortosan érezni magad otthon.
Ha ezek megvannak, jöhetnek az extrább dolgok: a puha takarók, a kényelmes ülőbútorok, a díszpárnák, a melegséget adó szőnyegek, a meghittséget biztosító gyertyák… Szóval minden, amit egy lakberendezési oldal hygge-ról szóló cikkében megtalálsz.
Hangulatosan és természetesen
Ha a látványra és a kényelemre odafigyeltél, akkor ideje egy kicsit a hangulatot is megdobni – ennek az egyik legfontosabb eszköze a világítás. Asztali lámpák, állólámpák, fali lámpák, hangulatvilágítás, gyertyák – a nagy fényerejű mennyezeti lámpák helyett inkább használj több kisebb fényforrást, így otthonodnak sokkal kellemesebb lesz az atmoszférája.
Ha igazán barátságossá tennéd a lakást, elengedhetetlen, hogy bevidd a természetet: a szobanövények tisztítják a levegőt, jobb közérzetet eredményeznek és egész egyszerűen zöldebbé és kedvesebbé teszik otthonodat és máris vidámabb lesz az otthonlét.
Mozi, koncertterem, játszótér, wellnessközpont, étterem és könyvtár…
Kérdezz meg egy introvertáltat, hogy mit csinálna, ha otthon kéne maradnia egy-két hetet, ő pedig valószínűleg ezek valamelyikét (vagy épp mindegyikét) válaszolná:
– a szeretteivel lenne
– olvasna
– pihenne, sokat aludna
– filmezne, sorozatokat darálna a Netflixen
– Playstationözne/X-Boxozna/Nintendózna/számítógépen játszana
– zenét hallgatna (és/vagy hangszeren gyakorolna)
– takarítanak
– megtanulna valami újat (akár tankönyvből, akár YouTube-ról)
– írna, festene, rajzolna, zenélne
– borozgatna a kádban
– főzne/sütne (megtanulna pár új receptet)
– jógázna, edzene
– meditálna, mindfulnesst gyakorolna…
A lista szinte végtelen – rengeteg dolgot lehet otthon csinálni. Ha fentebbi feltételek teljesülnek, és van otthon egy tévéd (vagy legalábbis egy laptopod), egy kényelmes kanapéd, és néhány könyved, akkor nyert ügyed van.
Nem szeretsz olvasni? Nem érdekelnek a sorozatok és a filmek? Akkor valószínűleg nem találtad meg még a megfelelő könyveket, filmeket és sorozatokat. Ugyanis rengeteg olyan alkotás van, amelyeket megismerve úgy érzed majd, mintha az alkotó a lelkedbe látva neked készítette volna a művet.
De ha épp nincs kedved a kultúrához, akkor sincs gond:
edzz, főzz, relaxálj, tanulj meg lassítani, és élvezd a mindennapokat.