A lakberendezés nem könnyű. Nehéz eligazodni a rengeteg stílus és trend között, és akkor szabályokról még nem is beszéltünk.
Persze mondhatnád, hogy a szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket – de ez nem ment fel az ismeretük alól. És vannak olyan szabályok is, amelyeket tényleg nem szabad megszegni, mert egész egyszerűen béna lesz a végeredmény.
Akad néhány szabály, amit sokan – általában tudatlanul – megszegnek. Ezek könnyen elkerülhető hibák, úgyhogy segítségként összeszedtük az öt leggyakoribbat.
Következzen tehát 5 gyakori lakberendezési hiba – és persze azt is leírjuk, hogyan kerüld el őket:
1. Túl rövid függöny
A függöny király dolog, ami feldobja a lakást – vagy épp egy borzalom, ami tönkreteszi az amúgy tuti enteriőrt. És most nemcsak az alapvetően ronda függönyökről beszélünk, hanem az amúgy szép darabokról, amelyek nem megfelelő méretűek. Az elszabott függöny olyan, mint az elszabott ruha – mindkét esetben felcserélheted a b és sz betűt.
Figyelj rá oda, hogy ne legyen túl rövid a függöny – hacsak nincs csőtörés nálatok napi szinten, a függönynek a plafontól padlóig kell érnie. Egy-két centivel lehet a padló felett, de ha rövidebb, már nem mutat jól.
Ez például remek példa a mérethelyes függönyválasztásra:
A másik gyakori lakberendezési hiba, ha széltében spórolsz a függönnyel – ideális szélesség esetén az összehúzott függöny nem feszül, hanem szépen redőzik. Fontos emellett, hogy a függönykarnis legyen szélesebb, mint az ablak – így az ablakod nagyobbnak tűnik.
Mutatjuk – minden esetben a baloldali a helyes megoldás:
2. Rossz méretű (és rosszul elhelyezett) szőnyegek
Egy jó szőnyeg hatalmas királyság. Összefogja a berendezést, és remek eszköz arra, hogy zónákat alkossunk vele otthonunkban – arról nem is beszélve, hogy melegséget és otthonosságot visz a térbe.
Kivéve, ha túl kicsi – vagy rosszul helyezed el.
A megfelelő szőnyeg sokszor jelentős befektetéssel jár, és általában minél nagyobb darabról beszélünk, annál többe kerül. De ez nem jelenti azt, hogy kompromisszumot kell kötnöd méret terén. Inkább spórolj, mert a túlságosan pici szőnyeg kínosan mutat. Gondolj csak arra, milyen hülyén néznél ki két számmal kisebb pólóban – na a bútoraid pont így mutatnak a parányi szőnyeg mellett.
De mekkora méretű szőnyeget válassz?
Az aranyszabály:
A szőnyeget körülvevő ülőbútorok elülső lábai mindig legyenek a szőnyegen!
Ha ez nem teljesül, akkor nincs meg az egység; a szőnyeg úgy néz ki, mint amit csak odadobtak, és nincs meg a kívánt kohézió.
Ha az ülőgarnitúra/kanapé mellé választod, akkor a megfelelő méret esetén van elég hely, hogy a kanapé és a fotelek (legalább elülső) lábai elférjenek a szőnyegen – és persze a dohányzóasztal sem lóg le róla.
Ez például nem jó választás:
(Arról nem is beszélve, hogy kissé túltolták a dohányzóasztal “dekorálását”.)
Helyette így csináld:
Ha az étkezőasztal alá szeretnél szőnyeget, akkorát válassz, hogy a székek kihúzásánál a hátsó lábaik a szőnyegen maradjanak.
Szóval ne így:
Hanem így:
A hálóban több lehetőséged is van, mutatjuk (a felső két megfejtés a helyes):
Persze a kis szőnyegnek is van értelme: kilépőként, folyosóra vagy szőnyegek rétegeléséhez tökéletes.
3. Nincs meghatározott színpaletta
Egy kis fekete, egy kis sárga, egy kis zöld, egy kis kék… A random színkavalkád remek dolog – ha kortárs festő vagy; lakberendezésnél azonban nem működik, legyen bármennyire is eklektikus az enteriőr.
Kell egy koherens színpaletta, amely az egész lakásban érvényesül – a padlótól kezdve falak színén át a bútorokig és a kiegészítőkig. Ha ez megvan, sokkal összeszedettebb lesz az enteriőr – arról nem is beszélve, hogy a lakberendezési cuccok beszerzése is egyszerűbb lesz.
Persze ez nem jelenti azt, hogy életed végéig egy színpalettához kell ragaszkodnod – bátran változtass rajta időnként, a lényeg, hogy a színek passzoljanak.
Akár egy falfestéssel is felfrissítheted időnként otthonodat – a Trilak kínálatában szuper minőségi festékeket találsz, elképesztően menő színekben.
4. Túl magasan/alacsonyan vannak a képek
A faliképek (fotók, festmények, grafikák, barlangrajzok) kiváló eszközök arra, hogy személyesebbé tedd otthonodat egy kis művészet vagy épp családi emlékek segítségével. Na de nem mindegy ám, hova rakod őket – gyakori lakberendezési hiba, hogy rossz magasságban helyezik el a képeket.
Az alapszabály (amitől nagyon ritkán eltérhetsz, különleges esetekben, ha tényleg kened-vágod a lakberendezést):
A képeknek szemmagasságban kell lenniük.
Oké, a szemmagasság nem teljesen tiszta, például Hagrid és Yoda valószínűleg teljesen máshová rakná a képet az ukáz hallatán,
de ha a kép közepe a padlótól 140-160 centiméternyire van, valószínűleg nyert ügyed van.
Képfal esetén tekintsd az összes képet egy nagy alkotásnak, és ennek közepe legyen szemmagasságban.
5. Csak egyetlen fényforrás van
Sokan egyetlen mennyezeti lámpával akarják megoldani a nappali (vagy bármelyik helyiség) világítását – helytelenül.
Ha csak egy fényforrás van, legyen bármennyire tökéletes az enteriőr, ahogy felkapcsolod a villanyt, máris ment a levesbe az egész. A világítás ugyanúgy a berendezés része – arról nem is beszélve, hogy a stílusos lámpák dísztárgyként is funkcionálnak.
Asztali lámpák, állólámpák, mennyezeti lámpák, fényfüzérek, hangulatvilágítások – nézz körül az EGLO kínálatában ide kattintva, ha szeretnéd kihozni a maximumot világításodból!
Valószínűleg mindannyian elkövettünk már legalább egy (de inkább több) hibát a fentiek közül – te mivel egészítenéd ki a listát? Szerinted melyik lakberendezési hiba hiányzik a felsorolásból?
Még több lakberendezési inspirációt szeretnél? ITT RENGETEGET TALÁLSZ!
A cikk a Apartment Therapy írása alapján készült.
A képek forrása: ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT
A nyitóképen a My Scandinavian Home írója, Niki Brantmark gyönyörű otthona látható.