„Ha ruhadarab lennék…
…akkor fekete bőrdzseki lennék. Motoros fazonú.” Vágtam rá az első egyetemi gyakorlataim egyike alkalmával a metamorfózis teszt kérdésére. A válasz évekkel ezelőtt is ugyanígy hangzott volna és valószínűleg később sem fog megváltozni.
Legyünk őszinték: egy ilyen darab felvételével párhuzamosan az ember azonnal erősebbnek és menőbbnek érzi magát, akkor is, ha nem (szükségképpen) rocksztár vagy vad motoros.
Nem hiába volt kulcsdarabja Marlon Brandónak Johnny Strabler alakját magára öltve, vagy Krysten Ritternek Jessica Jones karakterét megformázva. Vagy gondolj csak a Ramones zenekarra – és az sem véletlen, hogy a Marvel női szuperhőse, Carol Danvers is ilyen dzsekit visel a filmben.
Az ikonikus ruhadarab elődjét vezetők és pilóták számára készítették el a 20. század elején: ez nyújtott számukra védelmet a por és az eső ellen, és sajnos sok esetben balesetek alkalmával. Amikor a motor elterjedt közlekedési eszközzé vált, ezt a darabot dolgozták át kicsit a praktikum szempontjából: az új verzió rövidebb lett és kevésbé vastag.
A ma ismert klasszikus fazont a Schott cég készítette el – a Perfecto nevű modell akkora sikert aratott, hogy Amerikában az ilyen fazonú bőrdzsekiket azóta is Perfectónak hívják, márkától függetlenül.
A bőrdzseki is töretlen népszerűsége ekkor indult, hiszen
szinte minden szubkulturális csoport egyidejűleg tudta saját képére szabni, legyen szó lázadó tinédzserekről vagy punkokról.
A motoros bőrdzsekiben az a nagyszerű, hogy tíz év múlva is ugyanolyan szívesen fogod elővenni (feltéve hogy minőségi anyagot választasz, ami kiállja az idő próbáját), nem számít, hogy színházi előadásra vagy rockkoncertre mégy.
Mint ahogyan a hétköznapok során is bármilyen szerelést és pocsék napot megment, függetlenül attól, hogy széthordott farmerben és tornacipőben, vagy egy szépen vasalt ingben és ceruzaszoknyában indulsz el otthonról.
A szekrényedben lévő azon kevés darabok egyike, aminek nemhogy nem árt, de egyenesen használ az idő:
a vegytiszta motoros bőrdzseki mindig furcsa egy kicsit, szemben egy viseltesebbel, ami azonnal autentikusabbnak hat.
Ha nem szeretnéd, hogy a megjelenésed bármilyen formában is az állatok kárára legyen stílusos, nagyon szép műbőr darabokkal találkozhatsz bármelyik fast fashion üzlet polcain is. Bár tény:
ezek ugyanannyi, ha nem több odafigyelést igényelnek, mint valódi bőr társaik.
Egy dolgot azonban nem lehet elvitatni: a motoros bőrdzseki több évtizeddel ezelőtt is a gardróbok stabil alapja volt, és bár az idő vasfoga kikezdheti az anyagot – egy jó fazonnak nem gyűlhet meg vele a baja.
A képek forrása: ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT, ITT