Mindfulness. Kicsit olyan, mint a minimalizmus: sokszor úgy érzi az ember, hogy a csapból is ez folyik és automatikusan azt gondoljuk, néhány cikk elolvasása után képesek vagyunk átlátni a témát.
(Szerencsére) ez a terület jóval összetettebb ennél.
A mindfulness hallatán általában azonnal beugrik valamiféle tudatosság, amelyen keresztül az ember kordában tarthatja a gondolatait, el-elkószáló figyelmét. Kicsit bővebben utána gondolva a miérteknek és a módoknak azonban általában kiderül: bőven vannak a fehér foltok a témát illetően.
A mai formájában ismert mindfulness gyökerei olyan, ősi buddhista tanokra és technikákra nyúlnak vissza, mint a meditációs gyakorlatok és a hatha jóga.
Bár bizonyos körökben folyamatosan jelen lévő és használt módszerek ezek, az 1990-es években reneszánszát élte a mindfulness, ekkor kezdett el komolyabban foglalkozni a területtel a pszichológia. Két olyan terápiás irányzat is megszületett, amelyek sikerrel vették fel a harcot a depresszióval, szorongásos zavarokkal, sőt, általuk krónikus betegek fájdalomérzete is csökkent:
az MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction, vagyis mindfulness alapú stresszcsökkentés),
majd később az MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy, azaz mindfulness alapú kognitív terápia).
A módszerek célja az ősi buddhista tanokhoz hasonlóan az elme lecsendesítése, az adott pillanat minden ítélkezéstől mentes, befogadó megfigyelése és megélése, a figyelem megtartása. Mindez első körben talán egyszerűnek tűnik, valójában (sajnos) nagyon nem az.
A modern világ folyamatos impulzusdömpingje, a munkahelyeken elvárt multitasking, a szinte már megszokott, mindenhol jelenlévő háttérzaj – ami éppúgy lehet a közösségi oldalak automatikus görgetése, mint egy figyelemmel nem kísért tévéműsor egy szobával arrébb – nem éppen az elme lecsendesítésének kedvez.
Napjainkban nem a nyugalom, az átgondolt lépések tartoznak az ember alapprogramjához, hanem a “most, azonnal” mantrája.
A felfokozott és rohamosan gyorsuló életvitel által generált stressz sajnos, a legtöbb ember számára nem a “jó” stressz, aminek hatására a legjobb formáját tudja nyújtani, hanem kőkemény distressz, amelynek észlelése a legritkább esetben pozitív, sokkal inkább nyomasztó, és soha nem szünetelő.
Hatására, amennyiben szűretlenül engedjük be az életünkbe megnövekedett eséllyel fordulhat elő depresszió, szorongás, de különféle autoimmun és krónikus betegségek is.
Ha már kialakultak ezek a betegségek, a mindfulness technikák önmagukban sajnos nem fogják őket megszüntetni, azonban remek kiegészítői a pszichológussal vagy pszichiáterrel folytatott terápiáknak.
A jól alkalmazott mindfulness módszerek nagyon jól képesek működni a mindennapokban, segítenek elcsendesülni, a lényegre koncentrálni, és bár a stresszfaktorokat az életünkben nem tudják megszüntetni, segítenek abban, hogy megfelelően kezeljük őket, adott esetben átkeretezzük saját automatikus reakcióinkat.
A mindfulness megtanít minket jobban odafigyelni saját testünk érzeteire és jelzéseire, összhangba kerülni valódi igényeinkkel és elválasztani azokat felvett szokásoktól.
Az MBSR és az MBCT terápiák Magyarországon is elérhetőek, érdemes azonban körültekintően eljárni, amikor szakembert választunk: sajnos a téma keresettségével együtt növekszik a kóklerek és csalók száma.
Az MBSR módszer során meditációs technikákat és hatha jóga gyakorlatokat sajátítanak el a résztvevők, megtanulják, hogyan térhetnek vissza mindig az adott pillanathoz.
Az MBCT az MBSR elemeit vegyíti a kognitív terápiás módszerekkel, amennyiben pedig a tréninget tartó oktató pszichoterapeuta képesítéssel is rendelkezik, az MBCT tréning minősülhet pszichoterápiának.
Ha szeretnétek első körben csak kicsit többet olvasni a mindfulness-ről, több nagyon jó könyv jelent már meg magyarra fordítva, mint például
a már említett MBSR módszer megalkotója, Jon Kabat-Zinn Bárhová mész, ott vagy című munkája, amely segít kicsit közelebb kerülni a meditációs technikákhoz.
Corinne Sweet Mindfulness című könyvében a hétköznapok során is jól hasznosítható technikákat mutat be.
Ha pedig jobban szeretnétek a dologgal humorosan, de tűpontosan bemutatva megismerkedni, Ruby Wax Mindfulness Kalauza lesz a nektek való olvasmány.
A könyveket a képre kattintva kedvezményesen megrendelheted – mindegyik segít a mindfulness megértésében és gyakorlásában a stresszmentesebb életért.
A képek forrása: ITT, ITT, ITT, ITT, ITT