Az előző részeket IDE KATTINTVA találod!
Összeállítottunk nektek egy 20 napra szóló minimalista kihívást, ami igazából nem is kihívás, inkább apró trükkök gyűjteménye a mindennapokra, amelyek segítségével felismerhetitek, hogy néhány apró változtatás is mennyivel közelebb vihet egy fenntarthatóbb világ felé – arról nem is beszélve, hogy ti is elégedettebbek, magabiztosabbak lesztek a változtatásoktól.
A legfontosabb azonban az egészben, hogy mindez örömet adjon Nektek.
Ha úgy döntesz, belevágsz, de a feladatok valamelyikével nem tudsz, vagy esetleg nem szeretnél azonosulni, hagyd ki, és haladj tovább egy tetszőleges következővel.
Érdemes azonban belegondolni abba is, miért lehet számodra kellemetlen az adott nap feladata; mi az, ami miatt elutasítod? Sokszor az is közelebb juttat egy kérdés megoldásához, ha rájövünk, miért kellemetlen választ adnunk rá.
A mai feladat: Digitális detox
Napjaink elmaradhatatlan(nak gondolt) része a közösségi média. Szinte mindenki használja; egyesek örömmel osztják meg életük pillanatait a különféle felületeken, sokan pedig csak észrevétlenül szeretnek jelen lenni, hogy nyomon követhessék, mi történik (ismeretlen) ismerőseikkel.
Azonban egyre többször hallhatunk az örökösen áramló virtuális információhalmaz káros hatásairól.
Ha összeadjuk, egy napunk során mennyi elszórt időt fordítunk új tartalmak hajszolására, sokkoló lehet a felismerés, hogy órákat töltöttünk el a “semmivel”, holott panaszkodunk, hogy “nincs elég időnk”.
A színes fényképek és tartalmak céltalan lapozgatásával számtalan ingert engedünk be az agyunkba, az újdonságokra észrevétlenül is vágyni kezdünk, ismerőseink ideálisként bemutatott életeit látva pedig akarva-akaratlanul is összehasonlítjuk magunkat velük.
Mindez azonban hosszú távon nagyon frusztrálóan hathat ránk: szorongást okoz, ha azt hisszük, életünk sehol nem tart a többiekéhez képest; az örökösen arcunkba tolt tökéletesség és saját emberi lényünk korlátainak kontrasztja pedig remek táptalaja a tönkrement önértékelésnek, depresszív gondolatoknak.
Sokan úgy gondolják, a közösségi média negatív hatásai elleni leghatékonyabb mód a teljes bojkott, ez azonban nem minden esetben működhet: nélkülözhetetlen iskolai, munkahelyi információk áramlanak zárt csoportokban, és sokak munkájához is elengedhetetlen a közösségimédia-használat. Optimális lehet azonban korlátozni saját hozzáférésünket az állandó információdömpinghez.
A kihívás negyedik napján arra biztatunk, hogy gondold végig, mikor mennyi időt töltesz el az “üresjáratokban” a közösségi média céltalan böngészésével.
Jelölj ki magadnak egy napszakot és egy időintervallumot erre, és a nap többi részében próbáld megfékezni a késztetést az applikációk nyitogatására.
Szeretnéd reggeli ébresztő szertartás gyanánt végigpörgetni az ismerőseid státuszfrissítéseit, esetleg ebédidőben, vagy éppen a nap végén igényelsz egy kis kikapcsolódást és lazítást?
Bármelyik megoldás működhet, a cél a következetesség.
Miért lesz ez neked jó?
Ahelyett, hogy mások által kreált, sokszor üres tartalommal eteted az agyadat, kitalálhatsz magadnak új elfoglaltságot azokra a percekre, amiket az állapotfrissítések hajszolásával töltenél. Olvashatsz egy pár oldalt a kedvenc könyvedből, ihatsz egy jó kávét/teát, vagy felhívhatsz pár percre egy számodra fontos személyt. Ezzel az apró trükkel sokkal kézzelfoghatóbbak és értékesebbek lesznek a szabad perceid.
Hogyan tovább?
Megdöbbentő lehet tapasztalni, de nem fogsz lemaradni semmiről, ha kiiktatod az életedből a közösségi média tartalmainak állandó csekkolását.
A kihívás előző részeihez hasonlóan, lehet, hogy kezdetben furcsa lesz majd a digitális detox, később azonban érezni fogod, mennyire felszabadító megszabadulni ettől a “bilincstől”.
A képek forrása: Unsplash