Az új évben mindannyian kicsit jobbak akarunk lenni. Vékonyabbak, hatékonyabbak, okosabbak, gazdagabbak, szebbek… De mi lenne, ha egy kicsit elfordítanánk a fókuszt magunkról – és úgy lennénk jobbak, hogy másoknak segítünk?
Ha ezt a cikket olvasod, szerencsés vagy – hiszen van interneted, okostelefonod, és nagy valószínűség szerint van hol laknod, és tudsz gondoskodni a higiéniai szükségleteidről is.
Ez sajnos rengeteg embernek nem adatik meg. De most segíthetsz nekik – méghozzá egyszerűen. Csak egy táska kell hozzá.
Hallottál már a menstruációs szegénységről?
(Igen, tudjuk, a menstruáció nehéz téma – sokaknál tabu. Épp ezért kell beszélnünk róla, hogy ne legyen az.)
Magyarországon, más országokhoz hasonlóan számos nő él, akik számára a havi vérzés egészségügyi kockázattal és szégyenérzettel jár – mert egész egyszerűen nem engedhetik meg maguknak anyagilag az alapvető fontosságú intimhigiéniás termékeket.
A hajléktalan nők a legkiszolgáltatottabbak: a rossz körülmények és az elképesztő méretű mindennapi stressz miatt gyakran elmarad a ciklusuk, de ha menstruálnak, akkor is gondban vannak. A hajléktalanok melegedőiben jellemzően a férfiak vannak többségben, és a segítő szociális munkások között is kevesebb a nő, így a menstruáló hajléktalan nők nehezen nyílnak meg, és szégyellnek beszélni a problémájukról.
Aztán ott vannak azok a nők, akikről nem is gondolná az ember, hogy ilyen gondokkal küzdenek– mert csinosak, ápoltak és naponta találkozunk velük a buszon vagy a villamoson. De a szörnyű anyagi körülményeik miatt csak borzasztóan nehezen tudják megőrizni emberi és női méltóságukat. De nem beszélnek róla – és mi sem beszélünk róluk.
Mert tabu – a legtöbbeknek menstruációról maximum viccesen szabad beszélni. A hülye poénok bármikor jöhetnek, de komoly diskurzusra csak kevesen hajlandóak.
De 2018 végén megváltozott a helyzet három magyar nőnek köszönhetően:
Cserta Szandra, otthonszervezési tanácsadó, a Kívül Belül Boldogság alapítója, Huszka Ági, stílusszakértő és színtanácsadó, valamint Kovács-Pálffy Anna,
a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkatársa egy új kezdeményezést talált ki és szervezett meg, amely több mint 10.000 adományt hozott, és párbeszédet indított el. Az emberek beszélni kezdtek a menstruációs szegénységről, és adományaik révén cselekvő részesei lettek az ellene folyó küzdelemnek.
De mi is ez a kampány – és hogyan segíthetsz te is?
A #nemluxustaska kampány célja, hogy az úgynevezett menstruációs szegénységben élő nők számára olyan adománycsomagokat gyűjtsön, amelyek számukra nélkülözhetetlen eszközökből és intim higiéniás termékekből állnak.
Az adományozók ezeket a termékeket egy általuk már nem használt női táskában juttatják el a budapesti és vidéki gyűjtőpontok valamelyikére, ahonnan azok a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével jutnak el a rászoruló nőkhöz. Az adománygyűjtés január 2-án veszi kezdetét és egy hónapig tart.