Az elmúlt időszak alaposan próbára tett minket és a kapcsolatainkat, de még a járványmentes békeidőkben sem egyszerű feladat ápolni a szeretteinkhez fűződő viszonyainkat, amikor zsúfolt vagy nehéz időszakban vagyunk. Mi segíthet át ezen, és mit tartsunk szem előtt? Mit tehetünk, hogy az egyébként számunkra fontos kapcsolatok ne menjenek tönkre ez alatt az idő alatt sem?
1. Kommunikáld, mi történik veled!
Az egyik legrosszabb dolog egy kapcsolatban: a bizonytalanság. Nincs azzal semmi gond, ha egy ideig nem akarsz senkivel sem beszélgetni, egyedüllétre vágysz, vagy félsz a találkozástól egy megbetegedés lehetősége miatt – de tudjon arról a másik fél, mi zajlik benned, és miért alakult ki a távolság köztetek. Ha ez elmarad, csak annyit fog érzékelni a történetből, amit engedtél láttatni: megszakítottad a kapcsolatot.
Előzd meg a félreértéseket, és avasd be a szeretteidet a döntéseidbe.
Tartsd mindig, minden helyzetben szem előtt: a másik ember nem gondolatolvasó – a szavaidból ért, annak hiányában pedig a saját fantáziájával fogja kitölteni az üres részeket.
2. Szánd rá az időt!
Ha egyébként van kedved találkozni a szeretteiddel, akkor az év végi hajtás ne akadályozzon meg ebben.
Tele van a naptárad? Szoríts ennek is helyet benne.
Ha előre betervezed, akkor oda már biztosan nem kerül más program, és ez sem kevésbé fontos, mint egy megbeszélés. Ha ezt nem látod kivitelezhetőnek, akkor vond össze a teendőidet.
Utaznod kell munkaügyben? Vidd el magaddal a barátnődet, így végig beszélgethetitek az utat. Érik a nagybevásárlás? Hívd el rá az anyukádat, örülni fog, hogy időt tölthet veled, és közben ő is beszerzi, amire szüksége van. Nagytakarítás a program? Beszéld meg a baráti köröddel, hogy csináljátok együtt: egyik nap egyikőtök lakását, másiknak nap valaki másét.
Mindenkinek jól fog jönni a segítség, ráadásul jó hangulatban telnek majd a kötelező feladatok is.
3. Légy kreatív!
Nehezebb a dolog, ha messze éltek egymástól, vagy a járvány miatt nem tudtok, mertek találkozni. Ebben az esetben muszáj olyan megoldásokat keresnetek, amivel ki tudjátok egymás felé fejezni a szereteteteket. Ne álljatok meg az online megoldásoknál, mint chat és webkamera –
küldjetek postán egymásnak apróságokat, lepjétek meg a másikat kézzel készített képeslappal, vagy legyen közös jelentéssel bíró dolgaitok, amire mindig emlékeztek egymásra, bármilyen távol vagytok.
Mikor egy barátnőm messzire került tőlem, azt mondta, megnyugtatja a tudat, hogy ugyanaz alatt a hold alatt vagyunk mind a ketten, így számára kisebbnek tűnik a távolság. Azóta, ha felnézek az égre éjjel, ő jut eszembe, és úgy is erősödik a kapcsolatunk, hogy nincs kontaktus közöttünk.
4. Vedd figyelembe, mire van valóban szüksége a másiknak
Bizony átalakultak a kapcsolataink, a közös bulizás, koncertlátogatás háttérbe szorult, és sokszor kétségbeejtő, hogy ami eddig a közös program volt, azt mással kell pótolni. A nehéz helyzetekben az erősíti leginkább a kapcsolatokat, ha a rászoruló fél megkapja azt a valódi segítséget, amire szüksége van.
Ha arra van szüksége, hogy bevásárolj neki és az ajtaja elé tedd, akkor azt – ha arra, hogy most hagyd egy kicsit egyedül, akkor azt. Ezt akkor nagyon nehéz szem előtt tartani, amikor eltérőek az igények:
ha neked aktív társasági életre van szükséged, amikor rossz passzban vagy, az nem jelenti azt, hogy másoknak is.
Nem kell értened, csak elfogadnod, és fontos: soha ne magadból indulj ki, bármiről is legyen szó a kapcsolataidban.
5. Hagyd, hogy segítsenek!
Segítséget adni a legtöbb embernek könnyebb, mint kapni, akkor is, ha vágyna rá. Ha te egyedül vészeled át a nehéz időszakokat, az teljesen rendben van, de az ne tartson vissza a segítségkéréstől, hogy nem akarsz teher lenni mások számára, vagy félsz megmutatni a gyenge, sebezhető oldaladat. Bármilyen rossz tapasztalatod is van azzal kapcsolatban, hogy másokat beengedtél a visszaéltek vele, az a múlt. A jelenlegi barátaid azért vannak melletted, mert fontos vagy nekik, és nem csak akkor, amikor csupa mosoly az arcod.
Engedd, hogy veled legyenek, engedd meg magadnak a támaszt és a vigasztalást, és lásd meg: már attól a gondolattól könnyebb lesz, hogy tudod, nem vagy egyedül – a bajban sem.
A cikk szerzője: Vanda Anita