Karácsony. Bejgli, szaloncukor, mézeskalács, fényfüzérek, gyertyák, forralt bor, forró csoki, ajándékvásárlás, (mű)fenyővásárlás, All I Want for Christmas Is You, csomagolópapírok, halászlé… és persze Kevin McCallister, Billy Mack, Iris és Amanda, John McClane, Gizmo, a Grincs, Krampus, Buddy a manó és a többiek…
Szinte mindenkinek megvan a maga ünnepi rítusa – legyen az klasszikus, slow vagy rohanós. Persze 2020 óta a karácsony egy kicsit más, mint korábban – de azért sok minden marad a régiben.
A legtöbbünk rituáléjának pedig része egy (vagy több) mozgóképes alkotás általában társaságban való megtekintése. Szóval szinte mindenkinek van egy karácsonyi filmje, amit imád – akkor is, ha ezt a nyilvánosság előtt nem feltétlenül vallaná be.
Valószínűleg neked is megvan a kedvenced, ami a külső vinyón vagy a Netflix-listádon várja, hogy megnyomd a Play gombot. Persze lehet, hogy ilyenkor is a szokásos sorozataidat nézed, de talán a legtöbbünknek megvannak a jól bevált karácsonyi néznivalói.
Viszont mi lenne, ha idén kicsit bővítenéd a repertoárt?
Gyorsan körbekérdeztem a szerkesztőséget, kinek mi a kedvenc karácsonyi filmje, és még gyűjtöttem párat, hogy legyen egy kis listád, amit minden karácsonykor elővehetsz. Találsz rajta elmaradhatatlan klasszikusokat, de lesz egy-két meglepő választás is – olyan is, ami nem feltétlenül karácsonyi darab, mégis jólesik ilyenkor nézni. Könnyen lehet, hogy a te kedvencedet is megleled a cikkben, de ha nem, írd meg bátran kommentben, melyik szerinted a legjobb karácsonyi film!
Íme 12+1 szuper karácsonyi film – tuti nem láttad az összeset!
Kezdjük egy klasszikussal, aztán kicsit más vizekre evezünk!
12. Reszkessetek, betörők 1-2. (Home Alone, Home Alone: Lost in New York)
Kevin McCallister lenyomja a két gazembert – először Chicagóban, aztán New Yorkban. Chris Columbus filmje az akciófilmes zsáner toposzait vegyíti a börleszkekre jellemző jelenetekkel – mindezt egy karácsonyi családi dráma keretében. Papíron kissé furának tűnhet a kombó, de a klasszikus westernekből (például a Rio Grandéból) jól ismert helyzetet (ti. meg kell védeni egy területet) új kontextusba helyezi, és a remek forgatókönyvnek, a színészi játéknak (főképp Macaulay Culkin és Joe Pesci alakításának), a sok apró gegnek és az értő rendezésnek köszönhetően tökéletesen működik. A második rész forgatókönyv és rendezés szempontjából nem ér fel az elsőhöz – bár New York remek helyszín, és sokat dob a filmen –, mégis sokan jobban szeretik. Idén amúgy készült egy remake is a filmből, de inkább hagyd ki, ha ránk hallgatsz.
Ha biztonságos otthont szeretnél, és nincs a kéznél házőrző Kevined, akkor nézz körül a Hörmann speciális, extrabiztonságos garázskapui és bejárati ajtói között ide kattintva.
11. Szörnyecskék (Gremlins)
- Ne érje nedvesség a testét!
- Tartsd távol az éles fénytől!
- És ami a legfontosabb: hiába sír, hiába könyörög, soha, de soha ne etesd meg éjfél után!
Billy apukájától egy furcsa szőrös lényt kap ajándékba karácsonyra. A Gizmo névre hallgató szupercuki, plüssmaci-szerű mogwai nagyon kedves, jól kijön Billyvel, aranyosan énekel – de mi lesz, ha nem tartják be a fenti három utasítást?
Nos, rohadt nagy káosz.
A Szörnyecskék forgatókönyvét szintén Chris Columbus írta, a rendező pedig Az üvöltést és Piranhát is jegyző horrormester, Joe Dante – az eredmény egy remek, baromi aranyos családi horror-vígjáték a felelős állattartásról.
(A második rész pedig egy teljesen elszállt, paródiába hajló metaőrület, amit szintén nem érdemes kihagyni – a szerk.)
10. Igazából szerelem (Love Actually)
Richard Curtis (Négy esküvő és egy temetés, Időről időre) filmje sokat markol – és sokat is fog. Rengeteg szereplő (akiket a brit színészvilág krémje kelt életre), bonyolult kapcsolatrendszerek és számos különféle szál. Nagyon sok helyen el lehetett volna rontani, de szerencsére nem sikerült – a 18(!!!) éves film a mai napig etalon a romantikus vígjátékok és a karácsonyi filmek között is. Nem meglepő, hogy a szerkesztőségből többen is a kedvenceik közé sorolják. A film hamisíthatatlan angol hangulattal bír, és a kiváló (meglepően őszinte és vicces) forgatókönyvnek, valamint az elsőrangú színészgárdának köszönhetően mindenki talál legalább egy szereplőt, akivel együttérezhet.
9. Holiday
Nancy Meyers (A kezdő, Minden végzet nehéz, Mi kell a nőnek?) remekül ért ahhoz, hogy a giccs határán egyensúlyozva meséljen el emberi sztorikat – mindezt fantasztikus színészekkel, elképesztően hangulatos helyszínek között. A Holiday sem kivétel – a két szálon futó történet egyszerre romantikus vígjáték és óda Hollywood hőskorához. Kate Winslet és Cameron Diaz két teljesen különböző (vagy mégsem?) nőt játszanak, akik egy nagy csalódás után elmenekülnének kicsit a karácsonyi ünneplés elől egy másik földrészre – úgyhogy házat cserélnek. De úgyis láttad a filmet.
8. Aludj csak, én álmodom! (While You Were Sleeping)
A nyolcvanas évek végétől a kétezres évek elejéig igazi aranykor köszöntött a romantikus filmek kedvelőire. Mielőtt felkel a nap, A szerelem hullámhosszán/hálójában, Micsoda nő!, Sztárom a párom, Harry és Sally, Szerelmünk lapjai, Bárbarátok, My Girl – Az első szerelem, Szerelmes Shakespeare, Titanic, Angyalok városa… Mind ezekben az években készültek, a több közülük remekül megírt alkotás, kiváló színészekkel. A zsáner rajongói az utóbbi években jóval vérszegényebb kínálattal találkozhatnak, manapság már elég nehéz kasszát robbantani igényes romantikus filmekkel.
Az Aludj csak, én álmodom a kilencvenes évek klasszikus romkomjai közé tartozik, megható és vicces történet Sandra Bullockkal és Bill Pullmannel a főszerepben. A sztoriról nem is árulnék el semmit, a film egy nagyon érdekes alapszituációra épül – nézd meg, ha romantikus karácsonyi filmre vágysz!
7. Bridget Jones naplója (Bridget Jones’s Diary)
Az angol szingli-irodalom zászlóshajójának számít Helen Fielding regénye – így elmaradhatatlan volt a filmes adaptáció. Szex, káromkodás, cigi, pia, kék spárga és nagyibugyi: a film eléggé rendhagyó volt a maga korában – elég talán annyi, hogy a filmben a híres író, Salman Rushdie is felbukkan egy aprócska szerepben. Hugh Grant a megszokott jófiú helyett egy igazi manipulatív szemétládát játszik, Colin Firth pedig szokásához híven itt is talpig úriember – aki néha rénszarvasos pulcsiban pompázik.
6. Drágán add az életed! (Die Hard)
A Reszkessetek, betörők lényegében a Die Hard gyerekverziója. Bruce Willis a mindig borostás, atlétatrikós-mezítlábas John McClane alakításával örökre helyet szerzett magának a legnagyobb akcióhősök panteonjában. Régóta vitatéma, hogy a Die Hard a karácsonyi filmek közé tartozik-e vagy sem? Bruce Willis szerint nem, az író szerint pedig igen – döntse el mindenki. Nálam egyértelműen a karácsonyi repertoár része, hiszen ha a gépfegyvereket és a “terroristákat” egy pillanatra félretesszük, egy történetet kapunk a hősiességről, a családról és a szeretetről. Ha szereted az akciófilmeket…. akkor már úgyis láttad. Sokszor.
5. Better Watch Out
A horrorrajongókról se feledkezzünk el. Főszerkesztőnk nagy kedvence a Better Watch Out, amely a klasszikus homeinvasion-toposzokat kiforgatva ad egy olyan élményt, amit tutira nem felejtesz el. Egy kissrác szerelmes a bébiszitterébe – karácsony este a szülők elmennek bulizni, a fiú és a lány pedig egyedül marad.
Vagy mégsem? Valaki ólálkodik a házban…
Ne nézz előzetest, ne olvass utána – csak indítsd el a filmet. Nem az fog történni, amit vártál.
Ha egy kicsit félretennéd a megható karácsonyi filmeket, ez a fekete humorral átitatott horrorfilm tuti választás.
(Aztán persze jöhet az örök kedvenc proto-slasher Black Christmas és persze a The Thing – a szerk.)
4. Mi a manó? (Elf)
Will Ferrell egy manót játszik. Igen, az égimeszelő színész/komikus egy alapvetően apró termetéről ismert élőlény bőrébe bújik – persze aztán kiderül, hogy igazából ember, úgyhogy elindul New Yorkba, hogy megtalálja az igazi apukáját. Aki nem más, mint a Keresztapa Sonnyja, a Tortúra Paul Sheldonja, Az erőszak utcái Frankje – a főképp bűnügyi filmekből ismert zseniális James Caan. Will Ferrell imádnivaló a szerepben, Caan (mint mindig) kiváló, és a korábban indie filmekkel befutott Zooey Deschanel (az 500 nap nyár Summerje) is remekül erősíti a romantikus szálat. Egy igazi kedves és vicces karácsonyi film – Ferrell rajongóknak kötelező.
3. Krampusz (Krampus)
A karácsony (legalábbis 2020 előtt) részben a rég nem látott rokonokról szól – akik közül néhánnyal nem véletlenül nem tartjuk a kapcsolatot. A Krampusz alapfelállása egyszerű: a tehetős, értelmiségi családhoz látogatóba érkezik a suttyó rokonság – aztán egy balul elsült kívánság miatt mindenki élete veszélybe kerül.
Az Adsz vagy kapsz (Trick’r Treat) című remek halloweeni antológiafilmet is jelző Michael Dougherty alkotása hangulatos karácsonyi horror, amelyet a félősebbek is nyugodtan bevállalhatnak: izgalmas, de nem ijesztő, szinte teljesen vértelen, baromi vicces – és még szíve is van. Idén amúgy kijött belőle egy bővített verzió is.
2. Tapló télapó (Bad Santa)
A Mikulás itt egy prosztó alkoholista betörő – a Billy Bob Thornton és a Szívek szállodájából ismert Lauren Graham főszereplésével készült filmet szigorúan olyan felnőtteknek ajánljuk, akik bírják a tapló humort. A karácsonyi környezet és az üzenet adott, ha lehámozod a vicces és (néha kissé öncélúan) polgárpukkasztó elemeket, egy klasszikus megváltástörténetet kapsz – de ne tedd, mert pont a lényeg vész el. Egy igazi trágár karácsonyi szórakozás, széplelkűek kerüljék el messziről!
Ha bejönnek a bunkó télapók, érdemes moziban elcsípni a Vérapó (Violent Night) című filmet is!
1. Karácsonyi lidércnyomás (The Nightmare Before Christmas)
Henry Selick és Tim Burton fergeteges musicalbetétekkel tarkított, stop-motion technológiával készült lenyűgöző látványvilágú filmjének mindenképpen itt a helye a listán – akkor is, ha egyesek szerint inkább Halloweenkor ildomos nézni. Egy szép történet, kreatív – néha kissé morbid – humorral és a Tim Burtonre jellemző különleges látványvilággal. Nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott Jack Skellington és az elrabolt Mikulás története.
+1. Időről időre (About Time)
Végül, de nem utolsósorban ismét egy Richard Curtis darab – nem kimondottan karácsonyi film, de a hangulata és mondanivalója miatt tökéletes választás az ünnepekre. A történet felettébb kreatív, egyik kedvenc témámra, az időutazásra épül. A casting itt is kiváló, még az Igazából szerelem Billy Mackje, Bill Nighty is felbukkan egy emlékezetes és fontos karakter bőrében. Ha szereted az Igazából szerelmet, akkor mindenképp nézd meg! Viszont ne felejts el bekészíteni egy (vagy inkább több) csomag zsepit.
Szerinted melyik a legjobb karácsonyi film?
Két film között pedig töltsd egészséges pihenéssel az időt: nézz körül a SpaTrend wellneskínálatában, biztos megtalálsz náluk mindent, ami az egészséges otthoni időtöltéshez szükséges, legyen szó pezsgőfürdőkről, szaunákról – vagy épp szupermenő grillekről!
A képek forrása: NieNie Dialogues, IMDb, Gazette
A cikk szponzorált lakberendezési linkeket tartalmaz.