Az előző részeket IDE KATTINTVA találod!
Összeállítottunk nektek egy 20 napra szóló minimalista kihívást, ami igazából nem is kihívás, inkább apró trükkök gyűjteménye a mindennapokra, amelyek segítségével felismerhetitek, hogy néhány apró változtatás is mennyivel közelebb vihet egy fenntarthatóbb világ felé – arról nem is beszélve, hogy ti is elégedettebbek, magabiztosabbak lesztek a változtatásoktól.
A legfontosabb azonban az egészben, hogy mindez örömet adjon Nektek.
Ha úgy döntesz, belevágsz, de a feladatok valamelyikével nem tudsz, vagy esetleg nem szeretnél azonosulni, hagyd ki, és haladj tovább egy tetszőleges következővel.
Érdemes azonban belegondolni abba is, miért lehet számodra kellemetlen az adott nap feladata; mi az, ami miatt elutasítod? Sokszor az is közelebb juttat egy kérdés megoldásához, ha rájövünk, miért kellemetlen választ adnunk rá.
A mai feladat: Az elkövetkező két hétben ne vegyél tárgyat!
Ha sikerült a költségnyilvántartó appot (füzetet) az életed részévé tenni, akkor mostanra már körülbelül tisztában vagy azzal, hogy mik azok a dolgok, amikre rendszeresen költesz. Láthatod, mik tartoznak a “szükséges” kategóriába, és mik azok, amik nélkül igazából simán tudnál létezni.
Amikor először kezdtem el használni a Koin nevű alkalmazást, nagyon furcsa volt pár héttel később visszanézni, hogy az ártatlannak tűnő tételek az egyes kategóriákban felhalmozódva elég rendes kiadásokat tudnak eredményezni. Sokszor éreztem azt, hogy ha nem vettem volna meg azonnal azt a dolgot, amire később már nem is emlékeztem, miért volt olyan fontos az adott pillanatban, később nem érte volna meg a fáradtságot, hogy visszamenjek érte az üzletbe.
A kihívás utolsó előtti feladata lehet úgy is mondani, hogy egy új kihívás kezdete: próbálj meg két hétig nem tárgyat vásárolni.
Tárgy alatt minden olyan dolgot értünk most, ami nem élelmiszer, elengedhetetlenül szükséges használati tárgy, vagy egészségügyi, kozmetikai cikk. Ha például elfogy a dezodorod, nem gond, ha bemégy a drogériába és veszel egy újat (esetleg kipróbálsz egy fenntartható fajtát).
Az már viszont nem ér, ha az elfogyott fogkrém pótlása miatt szaladsz be a drogériába, ahonnan egy telepakolt kosárral távozol.
Ha esetleg ismerős már számotokra ez a játék, akkor emelhetitek is a tétet úgy, hogy az élelmiszer kivételével egyáltalán nem vásárolhattok – minden ez idő alatt elfogyó dolgot kreatívan kell helyettesítenetek.
(A vécépapír lehet kivétel – a szerk.)
Érdemes tudatosan jelen lenni ezalatt a két hét alatt és megfigyelni magatokat.
Milyen dolgokkal kapcsolatosan kapott el az “azonnal kell” érzés?
Milyen szituációban jött ez elő?
Milyen volt a hangulatotok eközben?
Előjött később is a késztetés, hogy szükségetek van az adott tárgyra?
Hogyan múlt el a késztetés, hogy most azonnal megszerezzétek?
Hogyan sikerült lecsillapítani a shoppingdémont?
Tanulságos, ha ezeket az érzéseket, gondolatokat le is írjátok magatoknak, majd a két hét elteltével előveszitek és végigolvassátok ezeket a feljegyzéseket. Mindannyian egyedi mértékben, de biztosan tapasztalni fogjátok, hogy egyes elemeket szinte el is felejtetek már ennyi idő alatt is.
Ezek esetében tovább mehettek, és (ha több ilyen “hirtelen felindulás” is történt veletek a két hét alatt) megvizsgálhatjátok, milyen közös vonásai vannak az adott tételeknek.
Stresszvásárlók vagytok?
Esetleg akkor tör rátok az érzés, hogy meg szeretnétek jutalmazni magatokat, amikor elégedettek vagytok a teljesítményetekkel? Az üres órákat szeretnétek így kitölteni?
Ezek alapján tudjátok kontrollálni a későbbi impulzív költéseiteket.
A képek forrása: Unsplash, Investor Sage,Bustle, Youtube