Az előző részeket IDE KATTINTVA találod!
Összeállítottunk nektek egy 20 napra szóló minimalista kihívást, ami igazából nem is kihívás, inkább apró trükkök gyűjteménye a mindennapokra, amelyek segítségével felismerhetitek, hogy néhány apró változtatás is mennyivel közelebb vihet egy fenntarthatóbb világ felé – arról nem is beszélve, hogy ti is elégedettebbek, magabiztosabbak lesztek a változtatásoktól.
A legfontosabb azonban az egészben, hogy mindez örömet adjon Nektek.
Ha úgy döntesz, belevágsz, de a feladatok valamelyikével nem tudsz, vagy esetleg nem szeretnél azonosulni, hagyd ki, és haladj tovább egy tetszőleges következővel.
Érdemes azonban belegondolni abba is, miért lehet számodra kellemetlen az adott nap feladata; mi az, ami miatt elutasítod? Sokszor az is közelebb juttat egy kérdés megoldásához, ha rájövünk, miért kellemetlen választ adnunk rá.
A mai feladat: Az ember legjobb barátja
A mai nap kihívása nem (feltétlenül) egy konkrétan erre a napra vonatkoztatható feladat, viszont ha a későbbiekben foglalkozunk a kérdéssel, jó, ha újra előkerül a téma és átgondoljuk.
Dönthetünk úgy, hogy szeretnénk egy állatkával megosztani a mindennapjainkat. Ilyenkor az ember ideális esetben fellelkesül, kiválasztja, milyen fajtája legyen az állatnak, majd utánajár, mikre kell odafigyelnie a jövőben és Cesar Millent megszégyenítő elméleti tudásra tesz szert a kutyakiképzést illetően. A legtöbben tenyésztőtől szeretnének választani, olyan állatot, amelyik tökéletes(nek tűnik), amelyik joggal vívja ki magának az elismerő tekinteteket.
Ennél a pontnál álljunk meg egy kicsit.
Ma Magyarországon sajnos rengeteg állat végzi az utcán és menhelyeken, sok esetben fajtatiszta példányok. Egy állatmenhelyen eltöltött céges önkéntes napon nagyon sok információt osztottak meg velünk ennek kapcsán. Sokan nincsenek tisztában azzal, milyen felelősségekkel jár egy állat, mennyiben változtatja meg az addigra megszokott mindennapokat. Amikor pedig nyilvánvalóvá válik, hogy egy kutya nem feltétlenül azt látja a kedvenc cipőnkben, mint mi, és hogy hiába szánja valaki az apró kutyust szobakedvencnek, ő attól még lesz automatikusan szobatiszta is, hirtelen kiábrándulnak az egészből, és megszabadulnak az állattól, aki legrosszabb esetben az utcára, jobb esetben egy állatmenhelyre kerül.
És itt érkeztünk el egy súlyos problémához:
a menhelyek sajnos elképesztő módon túl vannak telítve, az ott dolgozók és önkéntesek a leglelkiismeretesebb munka árán sem tudnak nekik olyan körülményeket teremteni, amilyet az állatok megérdemelnének. Pedig egy kis odafigyeléssel, szeretettel ők is tanítható, odaadó legjobb barátai az embernek.
Ezért a kihívás következő feladata egy megszívlelendő tanács: ha háziállatot szeretnétek, először nézzetek körbe a menhelyeken. Legtöbbször a honlapokon is szerepelnek az aktuálisan gazdakereső állatok, így mielőtt odamegyünk, virtuálisan is megismerkedhetünk leendő kedvenceinkkel. A legtöbb menhelyen van lehetőség kicsit ismerkedni és időt tölteni az állatokkal, a kutyákat pl. el lehet vinni sétálni.
Ha menhelyről választunk magunknak házi kedvencet, újra esélyt adunk egy állatnak, hogy szebb napokat lásson, szerető környezetbe kerüljön, a menhelyen felszabaduló helye pedig megnyílhat egy másik előtt, aki ezzel szintén “bekerül a körforgásba”, és lehetőséget kaphat, hogy egyszer majd ő is gazdára találjon.
Miért lesz ez neked jó?
Segíthetsz egy olyan állatnak, aki lehet, hogy különben soha nem találna otthonra. Ha egy állat korábban nagyon sok rossz dolgot élt meg, lehet, hogy nehezebben oldódik fel, így időt, figyelmet, és rengeteg szeretetet igényel majd a nevelése. Hosszú távon azonban a leghűségesebb, legjobb barátunk lesz. (Ezt személyesen is meg tudom erősíteni 🙂 )
Hogyan tovább?
Mielőtt megosztjuk az életünket egy házi kedvenccel, készüljünk fel a feladatra, akár egy önkéntes nap eltöltésével is: a legtöbb menhelyen nagyon örülnek, ha valaki segít kicsit foglalkozni az állatokkal. Így szerezhetünk pár boldog órát egy napjait (valószínűleg) egyhangúan élő állatnak, és mi is beleérezhetünk kicsit, milyen lenne velük.
A képek forrása: Unsplash