Hófehér copf. A ropogósra vasalt fehér inggallér, a fekete szmoking és a dioptriás napszemüveg védjeggyé vált hármasa. A világ (feltehetően) legelőkelőbb macskája. Megbotránkoztatóan éles (eszű) szarkazmus, ellentmondást nem tűrő törekvés a tökéletesre.
A Chanel logó után a legtöbben talán ezeket a jellemzőket társítjuk a múlt héten, 85 évesen elhunyt Karl Lagerfeld jelenségéhez – de ki is volt ő valójában?
Egy időben bevett szokása (vagy szórakozása) volt a születésére vonatkozó fals adatokkal félrevezetni a médiumokat, de a legvalószínűbb, hogy Karl Otto Lagerfeldt 1933. szeptember 10-én született Hamburgban, fehérneműbolti eladó édesanya és sűrített tejekkel kereskedő édesapa gyermekeként.
A neve végén lévő T betűt később szándékosan, a jobb hangzás érdekében elhagyta.
20 éves volt, amikor édesanyjával Párizsba költözött, és bár lakásai, kastélyai voltak Biarritzban, Monte Carlóban, Rómában és New Yorkban is, Lagerfeld haláláig Párizsban élt.
Az ő nevéhez fűződik a Chanel divatház vérfrissítése és az 1980-as évek óta ikonikussá vált, egymást kereszteződő C betűkből álló logó megalkotása.
Szakmai életútjának részletekbe menő bemutatását mellőzve, képzeletbeli névjegykártyáján az alábbi titulusokat találnánk: művész, divattervező, igazgató, fotográfus, karikaturista, kreatív igazgató. Fendi, Balmain, Chloé – csak néhány márkanév azok közül, akikkel élete során együtt dolgozott.
Híres-hírhedt maximalizmusa nyílt titoknak számított szakmai és bulvár körökben egyaránt: a nap 24 óráját nevetségesen kevésnek tartotta, a tervezés-gyártás-marketing körforgás minden egyes fázisában jelen akart lenni, tudni akart mindenről, ami a neve alatt fut.
Nyíltan vállalta a közerkölcs sztenderdjeibe nem illeszthető nézeteit is: számára a modell színe általánosságban fehér, alkata pedig sovány volt. Többször bélyegezték rasszistának és zsírfóbiásnak, a #metoo botrány kapcsán is felmerült a neve.
Sokáig ragaszkodott ahhoz az ideához, hogy a kifutókon csak a valódi szőrmének van helye, éppen ezért is keltett óriási szenzációt és vívta ki az állatvédők elismerését azzal, hogy 2010-ben műszőrme darabok is helyet kaptak a Chanel divatbemutatóján.
Lagerfeld elvárásai nem csak a külvilág felé voltak extrémek, önmaga számára is nagyon magasra tette a lécet: a 2001-es évben nagyjából 40 kg plusztól szabadult meg.
Elmondása szerint azért, mert nagyon tetszettek neki Hedi Slimane karcsúsított öltönyei, viszont ezek nem mutattak túl jól egy elhízott testen. Szigorú határkat szabott magának: kizárta az életéből az alkoholt és a dohányzást, és igyekezett távol tartani magát a napfénytől.
Hatalmas könyvtárában padlótól plafonig sorakoznak a kiadványok, rendhagyó módon nem állított, hanem fektetett elhelyezésben. Elmondása szerint így sokkal könnyebben látta át a címeket, gyorsabban találta meg, amit keresett.
2011-ben az eredeti forgatókönyv szerint két hétig kellett volna felügyelnie egy macskára, akiért aztán a tulajdonosa “véletlenül” elfelejtett visszamenni.
A történet innentől kezdve ismerős: Choupette Lagerfeld társává, kedvencévé, elmaradhatatlan tartozékává vált.
Bár a helyzet jogi megítélése nem tisztázott, egyes híresztelések szerint Lagerfeld vagyonának jelentős részének örökösévé tette meg Choupette-et. Annyi azonban biztos, hogy a hölgy továbbra is egy testőrrel és két komornával éli mindennapjait, Instagram oldala (@choupettesdiary) követőinek száma pedig közelít a 300.000-hez.
Lagerfeld különleges érzékkel keverte a kifutók haute couture-jét a hétköznapok fast fashion vonalaival.
A Karl by Karl Lagerfeld kollekció darabjai az online shop mellett a nemrégen nyílt budapesti üzletben is megvásárolhatóak: számtalan darabot díszítenek Karl és macskája rajzolt karakterei. 2018-ban dobta piacra saját sminkkollekcióját: a termékek csomagolásán itt is Karl és Choupette stilizált mása virít.
Egy karakter életútjának összefoglalásához sajnos kevés az a hely, amit egy magazin hasábjain keresztül kaphatunk. Egy örökérvényű idézettel búcsúznék Karl Lagerfeldtől:
“Az egyéniség ott kezdődik, ahol az összehasonlítás véget ér.”
Ha valaki, akkor ő biztosan hű maradt ehhez.
Nyugodjon békében.
A képek forrása: DW, Dazed Digital, Business Today, Vintag, Le Figaro, The Local, The Citizens of Fashion, Irish Tatler