Az előző részeket IDE KATTINTVA találod!
Összeállítottunk nektek egy 20 napra szóló minimalista kihívást, ami igazából nem is kihívás, inkább apró trükkök gyűjteménye a mindennapokra, amelyek segítségével felismerhetitek, hogy néhány apró változtatás is mennyivel közelebb vihet egy fenntarthatóbb világ felé – arról nem is beszélve, hogy ti is elégedettebbek, magabiztosabbak lesztek a változtatásoktól.
A legfontosabb azonban az egészben, hogy mindez örömet adjon Nektek.
Ha úgy döntesz, belevágsz, de a feladatok valamelyikével nem tudsz, vagy esetleg nem szeretnél azonosulni, hagyd ki, és haladj tovább egy tetszőleges következővel.
Érdemes azonban belegondolni abba is, miért lehet számodra kellemetlen az adott nap feladata; mi az, ami miatt elutasítod? Sokszor az is közelebb juttat egy kérdés megoldásához, ha rájövünk, miért kellemetlen választ adnunk rá.
A mai feladat: Inspirálódj!
A kihívás eddigi részei alatt a fenntarthatóbb élet alapjait igyekeztünk emészthető formában bemutatni Nektek, de nyilván ebben az esetben is igaz, hogy mindig az a leghatékonyabb, amit az ember saját magának kísérletez ki. Ha most még furának érzitek némelyik részét a dolognak, azzal sincs semmi probléma, hiszen lehet, hogy csak az éppen bemutatott módszer nem illeszkedik a Ti életstílusotokhoz.
Ahhoz, hogy önazonosan tudjatok fenntarthatóbb mindennapokat teremteni, fontos az inspiráció olyan emberektől, akik számotokra hitelesek a témában. Ehhez adunk most egy kis ízelítőt.
The Minimalists, vagyis Joshua Fields Millburn és Ryan Nicodemus
Talán a legismertebb minimalisták, jelent meg könyvük (Minimalisták – Minden, ami igazán fontos címmel), dokumentumfilmjüket megnézhetitek a Netflixen angol, német, francia és román felirattal (Minimalism: A Documentary About the Important Things), ha pedig szívesen hallgattok eredeti nyelven podcasteket, akkor be fog jönni a The Minimalists podcast a Spotifyon.
Joshua és Ryan nagyon fiatalon kezdték kergetni az amerikai álmot, a körforgás pedig beindult: minél több mindent szereztek meg maguknak, minél több pénzük volt, annál többet is akartak (és persze költöttek). Aztán rádöbbentek, mennyire nem jó érzés önmaguk rabszolgáiként létezni, és kicsit átgondolták, mi is fontos igazán az életben. A végeredményt pedig nyugodtan elspoilerezhetjük: megtanultak élni egy fogyasztói társadalomban anélkül, hogy ők maguk idomulnának ehhez.
The True Cost
A dokumentumfilm eredeti nyelven, magyar felirattal található meg az interneten, és a szükséges mértékben sokkoló igazságot mutatja be arról, hogy hogyan, milyen körülmények között is készülnek a pár eurós ruhadarabjaink. A film egyik rendezője akkor kezdett el a témával foglalkozni, amikor 2013-ban egy bangladesi varroda eleve veszélyesnek nyilvánított épülete összeomlott, több, mint ezer ember halálát okozva. A tragédia után hatalmas titkolózás övezte az épületben varrató cégek kilétét, de az igazság hamar kiderült: számos világszerte megtalálható cég ruhái készültek ott.
Lagom
Kicsit vidámabb témákra evezve: korábban már írtunk arról, hogyan is működik a svéd lagom – vagyis a “pontosan elég” életérzés. A skandináv országok lakosainak élettel való elégedettség mutatói köztudomásúan a legmagasabbak közt vannak világszinten. Ebben az is szerephez jut, hogy nem üldözik kényszeresen a legjobbat, hanem képesek megtalálni minden területen az ideális egyensúlyt és belőni azt a pontot, amivel pontosan annyira érzik magukat kényelmesen, amennyire kell.
A KonMari-módszer
A “kikonmarizni” szó lassan mindennaposan használt, magyar igévé válik. A japán módszer a Netflix dokumentumfilmjével tovább növelte egyébként sem kis számú követői táborát, Marie Kondo könyvei (Rend a lelke mindennek, Tiszta öröm) magyarul is elérhetőek. Korábban megjelent cikkünk remek kedvcsináló lehet, ha még nem vagytok napi szintű felhasználói a rendszernek.
Bea Johnson és a Zero Waste otthon
Bea a hulladékmentes háztartások leghíresebb képviselője, Zero Waste otthon címmel magyarul is megjelent a könyve. Módszereinek segítségével csökkenthető, minimalizálható a háztartásban keletkező szemét mennyisége. A Minimalistákhoz hasonlóan Bea Johnson is állítja: ha lelassulunk, és környezettudatosabban, “minimalistábban” élünk, azzal önmagunk jobb kiadásává válunk.
Hulladekmentes.hu
A rengeteg külföldi tartalom mellett fontos megemlíteni azokat a magyar oldalakat, amelyek hitelesen és figyelmet felkeltően foglalkoznak a fenntarthatóság kérdésével. A Hulladekmentes.hu oldalon webshopot is találtok, ahol nagyon jó alternatívákat kaphattok az egyszer használatos műanyag dolgok helyett, érdekes blogbejegyzéseket olvashattok a fenntarthatóság témakörében. A Hulladékmentes Instagram oldala szintén nagyon jó inspirációt jelent mindenki számára, akit érdekel, hogyan lehetünk környezettudatosabbak a mindennapjaink során.
Holyduck.hu
A blog alapítója, Mengyán Eszter azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy egy éven keresztül nem vásárolt magának ruhát, cipőt, kiegészítőt. Az út során egyre inkább utánajárt a fenntartható divat kérdésének, és látta, hogy hatalmas a baj. Alternatívákat kezdett keresni a fast fashion darabok helyett, és kihívást indított, amelynek résztvevői vállalták, hogy két hónapig nem vásárolnak ruhát. Blogján olvashatunk a fenntartható divat valamennyi pilléréről, és találhatunk olyan magyar márkákat is, akik fenntartható forrásokból, emberhez méltó körülmények között készítik a darabjaikat.
A képek forrása: YouTube, Unsplash, Bios, Good Housekeeping, Gather&See