Az előző részeket IDE KATTINTVA találod!
Összeállítottunk nektek egy 20 napra szóló minimalista kihívást, ami igazából nem is kihívás, inkább apró trükkök gyűjteménye a mindennapokra, amelyek segítségével felismerhetitek, hogy néhány apró változtatás is mennyivel közelebb vihet egy fenntarthatóbb világ felé – arról nem is beszélve, hogy ti is elégedettebbek, magabiztosabbak lesztek a változtatásoktól.
A legfontosabb azonban az egészben, hogy mindez örömet adjon Nektek.
Ha úgy döntesz, belevágsz, de a feladatok valamelyikével nem tudsz, vagy esetleg nem szeretnél azonosulni, hagyd ki, és haladj tovább egy tetszőleges következővel.
Érdemes azonban belegondolni abba is, miért lehet számodra kellemetlen az adott nap feladata; mi az, ami miatt elutasítod? Sokszor az is közelebb juttat egy kérdés megoldásához, ha rájövünk, miért kellemetlen választ adnunk rá.
A mai feladat: Gondold át újra!
A minimalista kihívás húsz napja lassan a végéhez ér.
Érintettük az impulzusok lelassításának, a szabadidő átgondoltabb eltöltésének a fontosságát, foglalkoztunk a ruhák kérdésével, a különféle kemikáliák környezetre gyakorolt hatásával, megpróbáltunk kedvet csinálni az autóhasználat, illetve a műanyag-felhasználás és a húsfogyasztás csökkentésére, eljutottunk addig, miért is jó dolog állatmenhelyről házi kedvencet választani, valamint miért jobb élményt adni ajándékba, mint tárgyat.
Ezért mára nincs más feladat, mint az, hogy gondold át, milyen módon tudnád ezeket a témaköröket fenntarthatóbbá tenni a mindennapokban?
Semmiképpen ne úgy gondolj azokra a dolgokra, amikről itt szó esett, hogy “Na, most valaki megmondta a frankót, kioktat, hogy mit kellene tennem.” Nincs olyan szerintem, hogy frankó. Olyan van csak, hogy hallunk valamitől, ami megtetszik, és úgy gondoljuk, hogy helye lenne az életünkben- akkor is, ha nem feltétlenül az eredeti iránymutatás szerint alkalmazzuk.
És persze, az is megeshet, hogy valamire azt mondod: “Ezt így biztos nem.”
Lehet, hogy a téma maga taszít, de az is, hogy csak egy adott módszer a témára vonatkozóan. Ilyenkor érdemes megforgatni a kérdést egy kicsit a fejünkben: biztos, hogy zsigerből ellene vagyunk az adott dolognak, vagy ha jobban átgondoljuk, léteznek olyan alternatívái, amelyek beválhatnak számunkra is?
Minél több aspektusát vizsgáljuk meg és próbáljuk ki a dolgoknak, annál könnyebb lesz megtalálni azt, amelyik nekünk komfortos.
Egyre több helyen hallottam mostanában arról, hogy emberek teljesen elhagyják a sampont az életükből, és bár biztosan ez a lehető legfenntarthatóbb módszer, sajnos egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy ez működne nálam. A hagyományos drogériás samponokhoz viszont egyáltalán nem ragaszkodom, használtam már szilárd sampont, amit nagyon szerettem, most a samponszappannal kísérletezem, és nem okozott csalódást. Lehet, hogy neked működne a sampon teljes likvidálása, mint ahogyan az is előfordulhat, hogy a pokolba kívánnád a samponszappant. A dolgokat ki kell próbálni, hogy megalapozott véleményt formálhassunk róluk.
Sok helyen olvasom, hogy a fenntarthatóságra való törekvés elindíthat szorongást is, ami valahol sajnos teljesen érthető.
Mert nyilván, ha az emberek napi nyolc órában dolgoznak, mellette gyereket nevelnek, tanulnak, vagy külön projekteken dolgoznak, nem feltétlen jut energiájuk arra is, hogy az éves szinten megtermelt szemetüket össze tudják gyűjteni egy befőttesüvegben és megmutassák az Instagramon. Ismét ott vagyunk, hogy a tökéletes lesz az elvárás magunk felé, mert etalonokhoz viszonyítjuk magunkat. Felejtsük ezt el!
Nem leszel a bolygó ellensége, ha egyszer egy hónapban megiszol egy műanyag poharas jegeskávét.
A szokások nem alakulnak ki egyik pillanatról a másikra. Sokat segít, ha inspirálódunk másoktól, ha az agyunk foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, elgondolkodunk rajtuk.
A kulcsszó: türelem. Ha eddig mindig a boltban tépted le a műanyag szatyrot, biztosan előfordul majd, hogy reflexből ezután így teszel majd egyszer-kétszer. Ami igazán fontos, hogy legtöbbször nálad van a saját bevásárlótáskád. Minden lépés számít, akkor is, ha most még lényegtelennek tűnik.
A képek forrása: Unsplash