Bár az időjárás nem ezt mutatja (kicsit furák a teraszon napozó emberek így október végén, az esti szúnyogokról nem is beszélve), de ősz van: a legkirályabb évszak a divat rajongóinak számára. Ezekben a hónapokban egy kis erőfeszítéssel olyan szetteket rittyenhetsz össze, amelyekben divatkirálynőként korzózhatsz az utcán – főleg, ha egy kicsit rocksztárosra veszed a figurát. A stílus ad egy extra magabiztosságot, és ha reggel a megfelelő ruhadarabokat dobálod fel magadra, könnyebben és lazábban veszed majd a mindennapi akadályokat, legyen szó melóról vagy magánéletről.
Azt tartják, öltözz mindig úgy, hogy nyeregben érezd magad, ha az utcán összefutsz a legfőbb ellenségeddel vagy a példaképeddel – ezzel a stílussal pedig garantáltan nem éghetsz be, ha odafigyelsz néhány dologra.

Lita Ford, Debbie Harry és Joan Jett eléggé érzi a stílust
Nézzük meg, hogyan öltözz úgy ősszel, mint egy rocksztár!
Első rész: Az alapdarabok
Ha szeretnéd magad rocksztárnak érezni a mindennapokban, akkor szükséged lesz néhány alapvető ruhadarabra, amelyekkel kipörgetheted a stílusfaktor-számlálót.
Ezek nagyon alapvető tételek, amelyek mindig működnek a ruhatárban, ezért azt javasoljuk, hogy a sok olcsóbb, gyenge minőségű ruha helyett, inkább kevesebb, de minőségi anyagokból készült, jól szabott és igényesen megvarrt darabot vegyél, amelyek sok-sok évig kitartanak. Ez egyrészt fenntartható, másrészt hosszútávon anyagilag kifizetődőbb – harmadrészt pedig a minőségi cuccok sokkal jobban is néznek ki.
Következzen tehát a rocksztár stílus 4 alapdarabja!
Bőrdzseki

Alison Mosshart, a The Kills énekesnője egyedi Saint Laurent bőrdzsekiben
A stílus egész egyszerűen nem létezhet nélküle – ez nem csupán egy ruhadarab, hanem életérzés.
A bőrdzseki maga a rock’n’roll, a lázadás, a szerelem, a vadság.
A bőrdzseki a Ramones, Sid Vicious, Patti Smith, Joan Jett, Debbie Harry, a Guns N’ Roses, David Bowie, Keith Richards, Jim Morrison, Elvis Presley és Marlon Brando.
A bőrdzseki az a ruhadarab, amit minél tovább hordasz, annál jobban néz ki.

Kate Moss is a Perfecto fazonra esküszik (Saint Laurent L01)
Már persze, ha jó minőségű darabot veszel. Lehetőség szerint hanyagold a műbőrt: baromira környezetszennyező a gyártása, és hamar szét is megy. Ráadásul sokszor nyikorog, és a fénye meg a tapintása sem az igazi.
Egy király bőrdzseki azonban tényleg olyan, mintha a második bőröd lenne. Idővel felveszi az alakodat, ott hajlik majd, ahol te, és teljesen egyedivé válik – mintha rád öntötték volna. Jóval kényelmesebb a ökobőrnek hazudott, poliuretánból készült daraboknál, egy jobb darab pedig évtizedekig kitart.
Ha fázol a bőrcuccoktól az állatok védelme miatt, vegyél vintage darabot (értsd: irány a turkáló) – de fenntartható módon készült, jó minőségű, de elavult fazonú régi bőrdzsekikből gyártott darabok is léteznek.
Alapvetően a fekete a klasszikus választás, tuti nem lőhetsz vele mellé – ha már megvan, jöhet a barna, szürke, kék, piros, pasztellszínű…
Stílus szempontjából lehet vagány, aszimmetrikus biker (a.k.a. Perfecto), letisztult café racer vagy bomber – ezek a megszokott fazonok, a rocksztár stílushoz leginkább a biker illik (a hossza, szabása, vastagsága és a dzsekin található fémes bizbaszok száma ízlés kérdése).
Anyag szempontjából a marhabőr elsőre olyan, mint a páncél: rohadt nehéz és merev, de idővel nagyon jól betörik, és megvéd mindentől; a báránybőr puha és könnyű; a belül prémes shearling pedig jó meleg, úgyhogy inkább télen javallott.
A hasított bőr/velúr dzseki is menő, viszont elképesztően kényes, és egy nagyobb esőzés durván tönkrevághatja, úgyhogy inkább különleges alkalmakra ajánlott.
Csizma/bakancs

Victoria Törnegren maxiruhával párosította a Martensét
Egy bőrcsizma vagy bakancs több szempontból is elengedhetetlen a ruhatáradban: nem ázik be, védi a lábadat, extra magasságot ad, és rohadt jól néz ki. Martens (-szerű) acélbetétes rombolók vagy elegáns, kecses sziluettel bíró bakancsok; Chelsea bokacsizmák vagy Pistol bootok; veszkó ihletésű fazonok, csótányroppantók vagy letisztult formák – a fő szín itt is a fekete, de persze megvadíthatod a szettedet a szivárvány minden árnyalatában pompázó csilivili csodacsizmákkal is. A sarokmagasság rajtad áll: a lényeg, hogy ne caplass úgy az utcán, mint egy birodalmi lépegető.
Sneaker

Kurt Cobain Converse csukája
Ha rock’n’roll, akkor a Converse Chuck Taylor alapvetésnek számít, főleg a fekete, a fehér és a vajszínű verzió. Persze ősszel csak a száraz napokon ajánlott, hacsak nem akarod, hogy a melóba beérve az legyen az első dolgod, hogy a zoknidból kifacsarsz egy liter vizet.

A letisztult fehér sneaker tökéletes kiegészítője a minimalista rocksztár stílusnak
A Converse mellett a rocksztár stílusnál játszanak még a letisztultabb, bőrből készült sneakerek is – a fast fashion márkák mellett érdemes körülnézned a nagy márkák minimál darabjai közt (például Vans Old Skool, Adidas Stan Smith/Superstar, Nike Roshe, New Balance 574), a skandinávoknál (a kortárs COS, a szupermenő és kényelmes ARKK vagy az amúgy francia, de skandináv alapvetéssé vált, fenntartható Veja) és ha mély a pénztárcád (vagy nem zavar, hogy hónapokig májkrémen és zsemlén kell élned), a szuperprémium vonalon (Saint Laurent, Gucci, Common Projects, Acne Studios, Balenciaga, stb.) is találsz kézműves, arannyal hímzett, önbefűzős és lábszagszűrővel ellátott lépőket egy használt Suzuki áráért.
Farmer

Taylor Momsen, a The Pretty Reckless énekesnője (vagy a Grincs kislánya, vagy a Gossip Girl Jennyje) is a skinny gatyákra esküszik
A stílusra gondolva a farmerekről (a mindenféle kemikáliák rekreációs használatától) póznavékony rocksztárok miatt elsősorban a skinny fazon ugrik be, ebből a fekete színű stílusos és elegáns viselet, ami lényegében mindenhez megy. A világoskék, kőmosott verzió kissé lazább, főleg szakadt kivitelben – ha nincs dress code a munkahelyeden, érdemes egyet beszerezned, a hidegebb napokon harisnyával is ütős. (A fent említett bakancs pedig jól jön majd, amikor egy vicces kedvű kollégád felteszi majd az elmaradhatatlan kérdést: “Elestél?”.)
Persze a skinny farmer nem épp a kényelmes nadrágok csimborasszója – egy lazább boyfriend vagy mom fazonú gatyával gondoskodhatsz róla, hogy megmaradjon a vérkeringés a lábadban.
Bomberdzseki

Gigi Hadid a nevét is ráhímezte a bomberdzsekijére
A kezdetben pilóták által hordott bőrből készült bomberdzseki később nylon formában a skinheadek és a kidobóemberek uniformisaként vált hírhedtté, de ma már szerencsére visszanyerte egykori fényét, és évek óta éllovasként hasít a divattrendek szüntelenül változó mezőnyében.
A klasszikus Alpha-féle pufiverzió mellett a slim-fit kivitel is elterjedt – játssz bátran a sziluettekkel, kombináld a pufit a skinny gatyával, a slim verziót pedig a boyfriend farmerrel. A karcsúsított verzió persze a szűkszárú nadrágokkal is működik, a pufibombert viszont csak óvatosan vedd fel a bő gatyával – könnyen válhat így negyven kilós balerinából Michelin-baba.
Póló

Kristen Stewart pólója valószínűleg átment már pár mosási cikluson – de kikopva is jól néz ki
A fekete az új fekete – egy jó minőségű sötét pólóval nehéz hibázni. Az sem baj, ha rommá van mosva, illik a rocksztár stílushoz. A fehér és a szürke ugyanígy alap, de szinte minden egyszínű, minta nélküli póló működhet, ha illik a bőröd árnyalatához.

Tengerészcsíkok varsity bomberrel kombinálva
A tengerészcsíkos felsőkkel az oldschool és indie rocker stílust hozhatod (gondolj a The Rolling Stonesra a hatvanas-hetvenes évekből vagy Pete Dohertyre), és persze a vintage zenekaros pólók is esszenciálisak a stílushoz – de csak akkor viselj ilyet, ha tényleg ismered és bírod az adott zenekart.
Ha szellősebb szabású vagy oversized pólóban tolod, a skinny gatya jó választás – a póló ujját pedig tűrd/gyűrd fel, ha különleges sziluettre vágysz.
Ing
A fehér ing motoros bőrdzsekivel és (szakadt) skinny farmerral telitalálat, ha kicsit elegánsabb szettben virítanál, de ha inkább hanyagabb grunge-os stílusra vágysz, a kockás flaneling (favágóing) a legjobb barátod. Viseld nyitva, pólóval vagy nyakig begombolva, vagy csak a derekadra kötve.

Egyszerű, de ütős szett
A hippis-cowboyos rocksztár életérzéshez pedig elengedhetetlen a farmering – a farmerduplázás már évek óta nem számít divatbűnnek, sőt kimondottan menővé vált.

Kate Moss Kristen Stewart és egy double denim outfit társaságában
Napszemüveg

Patti Smith mindig menő
Pilóta, Wayfarer, Clubmaster, macskaszemüveg, fehér Kurt Cobain napszemcsi vagy fél arcot eltakaró designer szúnyogszem – a napszemüveg elsődleges célja nem az UV-védelem, hanem a lazasági faktor növelése. A szem a lélek tükre – a napszemüveggel pedig elrejtheted lelkedet a kíváncsiskodók elől, ráadásul az átbulizott (vagy átnetflixezett) éjszakák nyomát is elfedi.

Debbie Harry Wayfarerben örül – aztán meg nem
Lehetőség szerint (ha nem fesztiválozni mész) felejtsd el a filléres kínai bóvlikat, és törd fel a malacperselyt: egy minőségi keret egyrészt sokkal királyabbul néz ki a replikánál, és jobban bírja a strapát (van benne anyag), a márkás lencse pedig a látásodnak is jobb. A rossz hír: a napszemüvegipar nem igazán polipólium, és a sok márka ellenére csupán néhány nagyobb gyártó uralja a piacot, ennek köszönhetően az árak sokszor csillagászatiak.
Szerencsére erre van sok megoldás: keress kisebb márkákat, várd meg a leárazásokat az optikai üzletekben/webáruházakban, nézz körül az outletekben – vagy böngészd az apróhirdetési oldalakat, ahol sokszor az eredeti ár töredékéért vehetsz tökéletes állapotú, jól összerakott napszemüvegeket.

Erin Mommsen Saint Laurent napszemüvegben
Ezek lennének a stílus alapdarabjai – a következő részben pedig megnézzük a kiegészítőket, és adunk néhány tippet, hogyan dobj össze egy rocksztár szettet úgy, hogy ne legyen izzadságszagú, és ne nézzen ki úgy, mint egy jelmez.
A képek forrása: Hello Magazine, Pinterest, Paper Magazine, Poshmark, Lookbook, Daily Mail, Live for Live Music, Breakfast with Audrey