2020 sok szempontból borzalmas év volt, tele kihívásokkal és lemondásokkal. A kényszerű otthonlét elviselésében sokunknak rengeteget segítettek a filmek, a sorozatok – és persze a könyvek. Szerencsére 2020 bővelkedett remek könyvekben, világszinten és itthon egyaránt – ezekből hoztuk el kedvenc tavaly megjelent olvasmányainkat.
Ezek voltak szerintünk 2020 legjobb könyvei:
Nathan Ballingrud: Szörnyvidék
Képzeld el Hemingwayt, aki hirtelen rácuppan a klasszikus rémekre, és úgy dönt, hogy oroszlánok és torreádorok helyett vérfarkasokról és alakváltókról ír – így kapod meg Nathan Ballingrud Szörnyvidékét.
A klasszikus szörnyeknél sokkal ijesztőbbek az emberek: a gondatlan szülők, a kontrollmániás férjek, az alkoholisták és a lézengő fiatalok… De mi történik, ha ezek a kisemberek vámpírokkal, vérfarkasokkal, angyalokkal vagy alakváltókkal találkoznak?
Nathan Ballingrud sokkoló novelláiból kiderül. Akad egy-két kevésbé erős írás a kötetben, a legtöbb novella viszont elképesztően erős, szívbemarkoló történetet mesél el, letisztult, mégis plasztikus prózával. (NLD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 25% kedvezménnyel.
Benedek Ágota: Rumbarumbamm
Ha 2020 egy könyv lenne… a Rumbarumbamm az év egyik leginkább hájpolt újdonsága, ami nem is meglepő: Benedek Ágota mindannyiunk agymenéseit belefogalmazza a 2020 márciusa és májusa közt írt, eredetileg blog formájában megjelent könyvébe.
Sokan ódákat zengtek róla, mások lehúzták és vérző szájjal hirdették, hogy ekkora undorítóságra kár volt pazarolni a papírt. Nálam vegyes reakciókat váltott ki: sokszor percekig folyt a könnyem a röhögéstől, de voltak olyan részek is, amiket úgy éreztem, igazán kiszerkeszthettek volna belőle. (És nem, nem azért, mert „Nő így nem beszél, gyalázat!”, vagy mert ne lenne humorom.) Összességében véve fel tudja dobni azokat a napokat, amikor a boltig sincs idegrendszere elmászni az embernek, és jókedvre tud deríteni, amikor a tükörbe nézve éppen elszörnyedni készülünk fodrászt jó ideje nélkülöző frizuránk és uniformisunkká vált, (ahogy a szerző fogalmaz) “kifingott” melegítőnk láttán. (CSD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod kedvezményesen megrendelni.
Stephen King: Az intézet
Csodagyerek főszereplők, gonosz kormányintézetek, Maine…
Stephen King regénye kicsit olyan, mintha összemixelné a korábbi sikerkönyveit az Alkonyzónával: sok újdonsággal nem szolgál, mégis élvezetes, izgalmas, gördülékeny olvasmány, remek karakterábrázolással. Felesleges a Mester korai írásainak kokaintól és sörtől fűtött őserejét várnod – Az intézet egy idős, tapasztalt és bölcs író ujjgyakorlata, ami ugyan nem okoz álmatlan éjszakákat, szerez néhány kellemes órát az embernek. Soha rosszabb Kinget. Már csak azért is érdemes magyarul elolvasnod, mert ez a néhai Bihari György utolsó King-fordítása. (NLD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 30% kedvezménnyel.
Jean Hanff Korelitz: Tudhattad volna
Egy könnyen emészthető, de izgalmas pszichológiai thriller, amelyből a HBO készített sorozatot. Sok jó adaptációról írtunk már korábbi cikkeinkben, azonban ebben az esetben egyértelműen az az érzésem, hogy a könyv sokkal életszerűbb, izgalmasabb és összetettebb, mint a tévére készült verzió – úgyhogy akkor is érdemes megpróbálkoznod a regénnyel, ha a sorozat csalódást okozott. A Tudhattad volna érdekes kérdéseket vet fel egy elég abszurd szituáció feldolgozásával:
mi történik akkor, amikor a felkapott New York-i pszichológus nő férje megcsalás és gyilkosság gyanújába keveredik, éppen akkor, amikor arról készül könyvet megjelentetni, hogy mennyire könnyen ülnek fel az emberek partnereik hazugságainak?
(CSD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 15% kedvezménnyel.
Carmen Maria Machado: A női test és más összetevők
A női test és más összetevők egy különleges novellagyűjtemény. A félrevezető borító ellenére nem egy erotikus kötetről van szó: Machado a feminista horror, a weird és a szépirodalom határán egyensúlyozva és a formátumokkal kísérletezve mesél a női létről – legyen szó apokalipszisről, művészéletről, testképzavarról vagy épp erőszak-feldolgozásról. Akad itt többek közt világvége légyottokban elmesélve, Esküdt ellenségek szinopszisokban megbújó kísértettörténet vagy épp a klasszikus zöld szalag rémmese modernizálása – Machado gyönyörű, sallangmentes, mégis költői stílusában, rendkívül erős képekkel.
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 25% kedvezménnyel.
Caleb Carr: A sötétség angyala
Bár korábban már szenteltünk a könyvnek egy egész cikket, olyan munkáról van szó, amely nem hiányozhat egy “2020 legjobb könyvei” listáról sem. Caleb Carr korábban A halál angyalában már bemutatta, hogy mestere a „kosztümös” pszichothrillereknek, A sötétség angyala pedig csak megerősíti az olvasót ebben. Háromdimenziós karakterek, életszerű és élvezetes leírások az 1900-as évek elejének Amerikájáról, még most is aktuális pszichológiai és filozófiai dilemmák, hiteles lélektani okfejtések. Mindenképpen ajánlott, ha igazán „okos” olvasmányra vágytok. (CSD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 25% kedvezménnyel.
Cory Doctorow: Radikálisok
Cory Doctorow Radikálisok című könyve négy kisregényt tartalmaz – és a gyűjtemény aktuálisabb, mint valaha. Bár a könyv angolul 2019-ben jelent meg, lényegében megjósolta, miről fog szólni 2020: van itt vírusjárvány (a Vörös Halál Álarca a klasszikus Edgar Allan Poe novella high-tech verziója), rendőri erőszak (amelyen még Superman sem segíthet), működésképtelen egészségügyi rendszer és szegregáció is… Mindezt izgalmas, szórakoztató és olvasmányos formában, helyenként brutálisan, sokszor gúnyosan, és néha szeretnivaló humorral körítve. Ha bírod a Black Mirrort, semmiképp ne hagyd ki.
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 25% kedvezménnyel.
Margaret Atwood: Az ehető nő
Ha említenem kellene egy ma is élő szerzőt, akinek a munkássága a legnagyobb hatással van rám, és aki képtelen rosszul írni, akkor a választásom egyértelműen Margaret Atwood lenne. Az ehető nő először 1969-ben jelent meg, magyar kiadásban pedig 2020-ban. Bár a történet bő fél évszázaddal ezelőtt játszódik, a témaválasztása, az olvasóban felmerülő kérdések nagyon is aktuálissá teszik. Változott alapjaiban a nők társadalmi helyzete és megítélése a könyv megjelenése óta? Csak látszatra van több jogunk és lehetőségünk ma, mint akkor? A nő a társadalom elvárásainak megfelelően jobban teszi, ha visszahúzódik desszertstátuszba? Az egyébként könnyen fogyasztható könyv olvasása közben ezek a kérdések is megfogalmazódtak bennem. (CSD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 20% kedvezménnyel.
Margaret Atwood: Macskaszem
Már említett Atwood-rajongásom miatt szeretnék még egy 2020-as megjelenést belecsempészni a listámba. Azért (is) élmény számomra a szerző minden egyes alkotása, mert minden stílusban nagyot tud alkotni: legyen az az emberiség hanyatlása után játszódó sztori (Maddadam-trilógia), feminista munka (Az ehető nő, A szolgálólány meséje), vagy éppen annak bemutatása, mennyire kegyetlenek tudnak lenni a gyerekek, és mennyire jelen lehetnek ezek a traumák a felnőtt személyiségében is – erről szól a Macskaszem. Bár nem egy vidám történetről van szó, mégis könnyen emészthető, szinte olvastatja magát, ezzel együtt pedig izgalmas gondolatokat ébreszt. (CSD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni 20% kedvezménnyel.
Stephen Graham Jones: The Only Good Indians
A lista utolsó szereplője kakukktojás, mert (még?) nem jelent meg magyarul – azonban ha olvasol angolul, mindenképp megéri beszerezned Stephen Graham Jones regényét. Jones az amerikai őslakosok közé tartozik, egész pontosan feketeláb indián (Blackfeet Indian), és regényének főszereplői is ennek a törzsnek a tagjai.
Egy rosszul sikerült vadászat évfordulóján valaki vérbosszúra készül…
A The Only Good Indians a klasszikus bosszúálló slasher-struktúrára építkezik, azonban Jones elképesztő prózájának és a rendhagyó szereplőknek és helyszíneknek, valamint a különleges hangulatnak köszönhetően jóval több egy Tudom, mit tettél tavaly nyáron utánérzésnél. Edzett horrorolvasó vagyok, de volt olyan rész, amikor remegő kezekkel, lélegzetvétel nélkül lapoztam, és szinte el sem hittem, mit olvasok. Fantasztikus élmény, nálam 2020 legjobb regénye. Remélem, magyarul is megjelenik valamikor. (NLD)
A könyvet IDE KATTINTVA tudod megrendelni ingyen szállítással.
Ha szeretsz olvasni, és imádod a különlegességeket, nézd meg Csorba Anita videóját, amiből megtudod, hogyan készíthetsz kreatív egyedi könyvjelzőket: