Az előző részeket IDE KATTINTVA találod!
Összeállítottunk nektek egy 20 napra szóló minimalista kihívást, ami igazából nem is kihívás, inkább apró trükkök gyűjteménye a mindennapokra, amelyek segítségével felismerhetitek, hogy néhány apró változtatás is mennyivel közelebb vihet egy fenntarthatóbb világ felé – arról nem is beszélve, hogy ti is elégedettebbek, magabiztosabbak lesztek a változtatásoktól.
A legfontosabb azonban az egészben, hogy mindez örömet adjon Nektek.
Ha úgy döntesz, belevágsz, de a feladatok valamelyikével nem tudsz, vagy esetleg nem szeretnél azonosulni, hagyd ki, és haladj tovább egy tetszőleges következővel.
Érdemes azonban belegondolni abba is, miért lehet számodra kellemetlen az adott nap feladata; mi az, ami miatt elutasítod? Sokszor az is közelebb juttat egy kérdés megoldásához, ha rájövünk, miért kellemetlen választ adnunk rá.
A minimalista kihívás mai feladata: Tarts énidőt!
Talán furcsának tűnik az énidőt említeni egy minimalista kihívásban, mégis fontosabb szerepe van, mint gondolnánk. Hogy mi is ez pontosan, arról korábbi cikkünkben olvashattok. De hogyan kapcsolódik a minimalizmushoz?
A modern kor által sajnos sokszor alapvetően generált mantrák a “Birtokolj!” és a “Fogyassz!”
A legtöbb reklám arra épít, hogy elhitetni igyekszik a célközönséggel: a tárgy vagy szolgáltatás, amit elad, hozzájárul egy “jobb én” kialakításához. “Rosszul érzed magad a bőrödben? Vedd meg ezt a ruhát, most CSAK ennyiért! Megromlott az egészséged? Ez a fantasztikus multivitamin AZONNAL helyrerak! Mélyponton van az életed? Dobd fel magad egy VADONATÚJ sminkkészlettel!”
Amikor azt érezzük, kimerültünk, és instant boldogságlöketre vágyunk, hajlamosabbak vagyunk a dolgok meggondolatlan halmozására, hiszen azt hisszük, alapvetően megérdemeljük, hogy jobban legyünk.
A kutya pedig itt van elásva, mert hosszabb távon nem leszünk jobban, holott valóban megérdemelnénk.
Amit érzünk ilyenkor, csupán egy pillanatnyi boldogsághormon-felszabadulás, a hatása pedig nagyon hamar elmúlik.
Ha észrevesszük, hogy rossz hangulatainkat halmozással próbáljuk meg kompenzálni, kezdjünk el (még jobban) figyelni arra, mit üzen a lelkünk.
Ameddig rá nem jövünk, mi a probléma valódi forrása, sajnos nem fogunk közelebb kerülni a valós megoldáshoz sem.
De mégis, mit kellene tennünk ebben az esetben?
Találjuk meg (újra), milyen tevékenységekben leljük örömünket, mi az, ahonnan energiát tudunk meríteni, és boldogabbá tesz minket, és tartsunk énidőt. Lehet ez egy klassz könyv, egy jó film, egy inspiráló gondolkodó szavai, de lehet énidő az is, amikor felkeresel egy pszichológust, hogy segítsen visszatalálni magadhoz.
Miért lesz ez neked jó?
Rá fogsz jönni arra, hogy mik azok a dolgok, amik valóban boldoggá tesznek és mik azok, amik csak látszólag. A szabadidőd sokkal jobban feltölt majd, hiszen nem tárgyakat kergetsz és halmozol, hanem élményeket.
Hogyan tovább?
Ha már régóta szeretnél kipróbálni egy új mozgásformát vagy éppen egy tanfolyamot, hobbit, de eddig azzal ráztad le magadról a dolgot, hogy “Áhh, ez nekem úgysem fog menni”, most ne hallgass erre a gátlásra. Soha nem vagyunk túl öregek ahhoz, hogy olyan új dolgokba kezdjünk, amik boldoggá tesznek minket!
A képek forrása: Unsplash